Загатка: Двајца бербери

Во едно мало гратче има двајца бербери. Дуќанот на едниот од нив е секогаш среден. Подот и прозорците секогаш се совршено исчистени, а наоколу мириса убаво. Берберот секогаш е насмеан, носи убава кошула, чевлите му се светнати и има убава и уредна фризура. Дуќанот на другиот бербер е несреден. Мириса лошо, а подот и прозорците не се чисти. Лошо е потстрижан, му се наоѓаат остатоци од храна на облеката и постојано е нерасположен.

Човек кој патува во нивното гратче сака да биде потстрижан. Знаејќи го угледот на двајцата бербери, решава да оди кај вториот, кој е неуреден и чија берберница е нечиста и несредена. Зошто?

Загатка: двајца бербери

 • Помош:

  Запомнете, има точно двајца бербери во градот.
 • Одговор:

  Во градот има само двајца бербери, што значи тие мора да се потстрижуваат еден со друг. Ако едниот е секогаш добро потстрижан, а другиот не е, значи дека едниот од нив не е добар бербер, па оттука јасно е како патникот го направил својот избор.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

 1. sef Reply

  a ahto ako sami se potstrignuvaat?

  • Кафе пауза Reply

   Тогаш и двајцата веројатно ќе бидат цело време без муштерии 🙂

  • Anonymous Reply

   zatoa sto vtporiot ima celo vreme rabota i e kavaliteten nema vreme da se sredi:)

 2. Anonymous Reply

  Глупости на квадрат -.-

 3. Brrr Reply

  Sto e fintata ?

 4. supernova Reply

  Mozebi toj sto saka da se postrize e berberot koj ima bleskav I cist salon. Pa nema izbor kade da odi. Mora kaj vtoriov so losa reputacija.

 5. blue Reply

  Imate odgovor pod slikata :v

Остави коментар