Тажна приказна за едно невообичаено пријателство

Ова маче седи стуткано покрај ајпад. Причината ќе ви ги насолзи очите.

Вообичаено кога ќе помислиме на кучиња и мачки не ги поврзуваме со пријателство. Но, оваа приказна ќе ви покаже поразлична димензија за односот помеѓу кучето Чарли и мачката Скаут. Тие од првиот ден се засакале толку многу што се дружеле до последниот ден од животот.

Кучето Чарли умрело пред 2 недели од рак. мачката Скаут го сакала повеќе од сè.

Кучето Чарли умрело пред 2 недели од рак. Мачката Скаут го сакала повеќе од сè.

2-tazhna-prikazna-za-edno-nevoobichaeno-prijatelstvo-kafepauza.mk

Мачката ја донеле во домот кога имала пет и пол месеци. Таа не можела да спие доколку не била прилепена до кучето.

3-tazhna-prikazna-za-edno-nevoobichaeno-prijatelstvo-kafepauza.mk

Постојано сакала да биде до него. Тие станеле најдобри другари.

4-tazhna-prikazna-za-edno-nevoobichaeno-prijatelstvo-kafepauza.mk

Тој бил толку љубезен со неа, што ѝ дозволувал да прави што ќе посака.

5-tazhna-prikazna-za-edno-nevoobichaeno-prijatelstvo-kafepauza.mk

Дури и заедно ги јаделе оброците.

6-tazhna-prikazna-za-edno-nevoobichaeno-prijatelstvo-kafepauza.mk

Таа сакала да му ги душка ушите. А неговиот израз покажува дека и нему му се допаѓало тоа.

7-tazhna-prikazna-za-edno-nevoobichaeno-prijatelstvo-kafepauza.mk

Каде и да тргнел тој, таа била покрај него.

8-tazhna-prikazna-za-edno-nevoobichaeno-prijatelstvo-kafepauza.mk

Сè додека не починал. Па, газдата го ставил таблетот на креветот на кучето за да ѝ пушта на Скаут видео клипови од нејзиниот пријател.

9-tazhna-prikazna-za-edno-nevoobichaeno-prijatelstvo-kafepauza.mk

Ги гледала клиповите, а потоа се свиткала до таблетот.

10-tazhna-prikazna-za-edno-nevoobichaeno-prijatelstvo-kafepauza.mk

Неа и на газдата многу им недостасува нивниот голем, сладок пријател – Чарли.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент на катедрата за Општа и компаративна книжевност. Голем гурман, обожувач на уметноста и кафехоличар. Секогаш се интересира за нови погледи на светот и затоа има немирен дух. Задолжително наоѓа слободно време кое го поминува со нејзиното домашно милениче и да се напие макар една шолја кафе со пријателките.

Поврзани содржини

Остави коментар