Не можете да им одолеете: Ова се најубавите кучиња на светот

Не можете да им одолеете: Ова се најубавите кучиња на светот

Секое куче е убаво на свој начин и секое куче му е најубаво на својот сопственик, но според кинолошките експерти, ова се 10-те најубави раси кучиња во светот:

1. Далматинец

Далматинците се кучиња со средна големина и поради црните точки, тие се едноставно неодоливи. Тие припаѓаат на групата многу интелигентни кучиња и се заштитнички настроени кон сопствениците.

2. Акита

 

View this post on Instagram

 

A post shared by AKITA INU CLUB (@akitainuclub)

Акита е големо куче кое е многу мило иако неговиот изглед не го открива тоа. Тоа е исклучително силно, брзо и подвижно куче. Тивко е и ретко лае. Исклучително е чисто, дури и го чисти лицето по јадењето, а ако е здраво, нема силен мирис. Тој е интелигентно, храбро и хиперактивно.

3. Померанец

Ова крзнено милениче има прекрасно влакно и лице. Тоа е пријателски настроено, паметно и многу енергично, па ако го имате ова куче, никогаш нема да ви биде здодевно.

4. Мопс

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pug Fun Life (@pug_fun_life)

На ова куче е тешко да му одолеете. Тоа се смета за едно од најслатките и најсимпатичните кучиња. Иако повеќето луѓе го купуваат ова куче поради неговата мирна природа и очекуваат да спие и да се гушка цел ден, по неколку часа поминати со него, тие ќе сфатат дека ова е сосема друго куче. Тоа е исклучително активно и разиграно, па затоа ќе игра цел ден и ќе го бара вашето внимание.

5. Самојед

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Samoyed Page (@samoyedpage)

Овие кучиња се препознатливи по снежно-белата боја на крзното, кое е густо и има два слоја. Тие се многу лојални и пријателски настроени, особено кон децата. Самоједот е едно од ретките кучиња што не предизвикува алергии, така што може да го чуваат и луѓе кои се алергични на влакна.

6. Ших Цу

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tessa 💞 (@tessa.shicu)

Ова мало куче е идеално милениче кое многу лесно се навикнува на нови сопственици, а особено ги сака децата и друштвото на други кучиња.

7. Малтешка пудла

Малтешките пудли имаат меко, долго, бело и свилено влакно, црна муцка и длабоки црни очи. На неговото крзно може да има траги од бледа портокалова нијанса. Иако изгледа симпатично како плишана играчка, тоа е разиграно и храбро и сака деца.

8. Сибирски хаски

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ↠ BLU ↞ (@grand_blu)

Овие кучиња се многу убави, а привлечни се и поради нивната единствена природа, што претставува мешавина од релаксација и спортски дух. Сибирските хаски се разиграни кучиња што ќе се дружат со сите, па затоа и не се многу добри кучиња чувари. Тие се најсреќни кога се со членовите на своето семејство и како дел од група. Исто така, тие се одлично друштво за трчање бидејќи им треба редовна физичка активност и движење.

9. Златен ретривер

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Goldenretriever (@golden__mine)

Мирни и нежни по природа, овие кучиња фантастично се сложуваат со возрасните, со децата и со другите домашни миленици.

10. Бернардинец

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @st_bernards

Овие кучиња знаат да бидат тврдоглави и посесивни, но никогаш нема да одат во крајности, се додека се соодветно дресирани. Иако не е расположен за играта, бернардинецот се сложува со децата, но поради неговата големина, треба да бидете претпазливи кога е во друштво на мали деца со цел да спречите каква било можна незгода.

Слушнете ја оваа божиќна песна за кучиња што предизвикува интересни реакции.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар