Фројденберг: Што го прави овој германски град толку посебен?

Фројденберг: Што го прави овој германски град толку посебен?

Фројденберг се наоѓа во западна Германија, во сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија. Близу е до поголемите градови како Дортмунд и Бон, кои се на само еден час со автомобил, а од Франкфурт е потребно час и половина. Лежи во ридско подрачје, помеѓу 240 и 505 метри надморска височина. Целата негова површина зафаќа 54 квадратни километри, од кои две третини се шуми. Што го прави толку посебен?

Фројденберг: Што го прави овој германски град толку посебен?

Познат е по својата специфична и автентична архитектура. Сите негови куќи од 17 век, осумдесет од нив, изгледаат исти и се посебни по начинот на градење. Веднаш ќе ја забележите црно-белата фасада и вкрстените зраци што му даваат на ова место „тоа нешто“. Најдобро време за посета на градот е есен или зима. Тогаш градот изгледа уште помагично, особено кога снегот ги украсува покривите на куќите.

Токму тие зимски фотографии го направија вистинска ѕвезда на Инстаграм. Случаен пост на Инстаграм го извлече овој град од мрак, па градските власти го препознаа туристичкиот потенцијал на овој град и затоа ќе го реновираат градскиот парк кој нуди еден од најдобрите погледи. Треба да има кафуле со слаткарница и сè што ви треба за вистинско уживање во блиска иднина во поглед на градот. Покрај истражувањето на самиот град, ги препорачуваме градскиот музеј на технологија и локалните патеки за пешачење. Искачете се по градскиот рид и стопете се во поглед на градот. Инспирирајте се за неколку нови приказни и фотографии што гордо ќе ги споделите на социјалните мрежи.

Фројденберг: Што го прави овој германски град толку посебен?

Препорачуваме да останете во поголем град на еден час од Фројденберг. Доколку сакате да останете во срцето на градот и планирате романтичен одмор за двајца, најдобро е да одите во хотелот zur Altstadt, кој е оддалечен само 350 метри од центарот. Самиот хотел се наоѓа во една од толку интересните колиби. Иако нејзината понуда не е луксузна, гостите се релативно задоволни од односот, цената и квалитет, особено паровите. Може да пресметате дека сместувањето ќе ве чини 4000 денари за една ноќ за две лица.

Фројденберг: Што го прави овој германски град толку посебен?

Фројденберг: Што го прави овој германски град толку посебен?

Фројденберг: Што го прави овој германски град толку посебен?

Прочитајте и за ова шармантно село во Романија со уникатен дворец како од бајките.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар