12 трикови со шминка коишто ќе ѝ го променат животот на секоја девојка

12 трикови со шминка коишто ќе ѝ го променат животот на секоја девојка

И покрај тоа што сите сме различни и имаме разно мислење за она што е убаво, некои трикови одговараат за секого. Навистина е лесно да разберете зошто некој сака да изгледа убаво и зошто минува часови пред огледалото. Шминката е одличен начин да пробате разни изгледи и стилови кои најмногу ви одговараат. Овие трикови ќе направат да се чувствувате уште подобро за вашиот изглед.

1. Контурирање на стомак

12 трикови со шминка коишто ќе ѝ го променат животот на секоја девојка

Летото е овде и понекогаш е навистина тешко да одолеете да облечете маичка со гол стомак. Но многумина се срамат да го покажат овој дел од телото. Ако сакате да изгледате како да имате тониран стомак, едноставно контурирајте го. Нанесете пудра со разни бои за да направите стомачни и исенчајте ги линиите.

2. Спречете го солзењето на очите

12 трикови со шминка коишто ќе ѝ го променат животот на секоја девојка

Можете да го пробате овој метод пред да ја нанесете шминката. Ќе ви одземе само една минута. Навлажнете крпа во топла вода, ставете ја врз очите и нежно масирајте.

3. Беспрекорни веѓи

12 трикови со шминка коишто ќе ѝ го променат животот на секоја девојка

Можете да користите пинцета за да направите совршени линии. Нанесете малку гел или моливче за веѓи на пинцетата и нацртајте ги веѓите.

4. Бебешко масло за усни

12 трикови со шминка коишто ќе ѝ го променат животот на секоја девојка

Можете да направите посебно средство за пилинг за да ја вратите мекоста на вашите усни. Измешајте половина лажица шеќер со 1 лажица бебешко масло и направете паста. Додајте неколку капки лимонов сок или половина лажичка вазелин. Нанесете ја и втријте ја смесата на усните. Употребете балсам за усни откако ќе ја исплакнете смесата.

5. Без кармин на забите

12 трикови со шминка коишто ќе ѝ го променат животот на секоја девојка

За да ги избегнете дамките од кармин на забите, поставете ги усните во форма на буквата О, ставете го прстот во устата и бавно извадете го. Вишокот кармин ќе остане на прстот и нема да заврши на вашите заби.

6. Коректор под очите

12 трикови со шминка коишто ќе ѝ го променат животот на секоја девојка

Триаголникот со коректор ќе ви помогне да ги сокриете темните кругови. Нацртајте линии од надворешниот и внатрешниот крај на окото до врвот на образот. Нанесете го коректорот во триаголникот и распоредете го рамномерно.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар