Научниците нашле начин за одново растење на изгубените заби

Научниците нашле начин за одново растење на изгубените заби

Навистина е страшно да изгубите заб додека сте возрасни, но ова е проблем со којшто се соочуваат многу луѓе. Над четвртина од луѓето ги губат сите нивни заби додека да наполнат 74 години. Иако забните инпланти можат да помогнат, тие се навистина неудобни, особено бидејќи не се прилагодуваат на устата со стареењето. Но изгледа дека една нова техника може да им помогне на луѓето да пораснат нови заби, и тоа за само 9 недели, користејќи матични клетки од пациентот.

Научниците нашле начин за одново растење на изгубените заби

Истражувачите од Универзитетот Колумбија во Њујорк се надеваат дека ќе можат да израснат анатомски правилен заб од матични клетки. Покрај тоа, овој нов заб ќе порасне на празното место на пациентот, па дури и ќе се спои со околното ткиво од непцето. Научниците веќе ја докажале способноста за одново растење заби, но не и кај луѓе.

Научниците спровеле експеримент во кој учествувале 22 стаорци. Откако биле вградени факторите за раст во устите на стаорците, новиот коскен материјал се регенерирал и интегрирал за 9 недели. Според научниците, ова е прв пат да се регенерира структура слична на заб кај жив организам.

Доколку третманот се покаже успешен и кај луѓето, ќе се појават многу придобивки од новата процедура. Бидејќи забот расте на местото каде што ќе стои, нема потреба да се собираат надворешни матични клетки или да се создава внатрешна околина за растење на забот. Поради ова, научниците се надеваат дека решението ќе биде поевтино за оние кои не можат да си дозволат инпланти. Покрај тоа, забот расте во устата, ќе има пократок период на заздравување, а шансите забот да падне се многу помали.

Дотогаш, инплантите се најблиското нешто што им помага на луѓето да ги заменат изгубените заби. За жал, инплантите можат да бидат болни, процесот на заздравување може да биде долг и често не се прилагодуваат кај постарите пациенти. Сето ова може да предизвика паѓање на инплантот.

За да го зачувате здравјето на забите што подолго, погледнете кои се грешките што треба да ги избегнувате при миењето заби.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар