03 февруари 2021 | Кафе пауза

Намирници што не треба да ги јадете ако имате артритис

Артритисот е оштетување на зглобовите предизвикано од воспаление во телото. Но, правилната исхрана ќе ви помогне да го спречите напредувањето на болеста.

Зошто кучињата им лаат на некои луѓе, а на други не?

Кучињата се секогаш во режим на тревога кога ќе се појави некоја непозната личност. Тие понекогаш веднаш почнуваат да 'ржaт или да им лаат на некои луѓе, а на други не.

Макраме – враќање на трендот од 80-тите години што потсетува на пролет

Макраме е техника на врзување јазли и нивно комбинирање за да се добијат посакуваните мотиви и предмети и беше голем тренд во уредувањето на домот во седумдесеттите и осумдесеттите години.

Мирисливи зумбули: Трикови со кои предвесникот на пролетта нема да овене

Еден од проблемите што се појавуваат кога ќе го внесете зумбулот во домот е наведнувањето или виткањето на цветот.

Математички докажано: Ова се 10-те најубави жени на светот

Сè што е убаво на светот е предмет на правилото на „златен сооднос“, а сè што е убаво е исто така пропорционално, така што човечкото лице не е исклучок.

Февруари ќе биде многу тежок месец за овие 4 хороскопски знаци

За припадниците на овие хороскопски знаци, февруари ќе биде период на збунетост и спомени и ќе забележат дека ништо не им оди од рака.

10 начини како вашата бања да мириса убаво без да користите освежувач за воздух

Бањата обично е место кое никој не сака да го исчисти, но може да биде најлесно за чистење ако користите некои трикови.

20 прекрасни фотографии од натпреварот за најдобри фотографии од патување

Зборуваме за неверојатни фотографии од снежни предели, шарени сцени, фасцинантен див свет и севкупни спектакуларни фотографии кои сигурно ќе ги обожавате.

Нови семејни филмови кои ќе можеме да ги гледаме оваа пролет

За новите семејни филмови кои ќе излезат во 2021 година веќе знаеме дека ќе бидат меѓу нашите омилени оваа година.

Зошто децата се однесуваат различно на училиште и дома?

Не е невообичаено децата да се однесуваат поинаку во различни средини.

Грицкање нокти: Иако најчесто се поврзува со стрес, еве што друго може да значи

Грицкањето нокти секогаш го поврзуваме со стрес, но прочитајте што друго може да значи. Сигурно ќе се изненадите.

Ајурведскиот метод кој прави чуда: Зошто треба да џвакате семе од сусам секое утро?

Меѓу многуте работи што треба да се направат за добро здравје е да се консумира храна што помага во зајакнување на метаболизмот на телото.
12