10 начини како вашата бања да мириса убаво без да користите освежувач за воздух

10 начини како вашата бања да мириса убаво без да користите освежувач за воздух

Одржувањето на вашиот дом беспрекорно чист е исклучително важна, но тешка задача. Потребен е постојан напор, и токму кога мислите дека конечно завршивте, се појавува некој чуден мирис. А, бањата обично е место кое никој не сака да го исчисти, но може да биде најлесно за чистење ако користите некои трикови. Во продолжение погледнете ги овие 10 одлични трикови како вашата бања да мириса одлично.


1. Чувајте ги крпите суви

10 начини како вашата бања да мириса убаво без да користите освежувач за воздух

Користењето крпи додека се сè уште влажни е лоша идеја во која било просторија од куќата. Но, ако го направите тоа во бањата, тоа е особено лошо бидејќи е многу влажна просторија. Препорачливо е да се исушат крпите на сонце, веднаш по нивното користење. Потоа, можете повторно да ги обесите во бањата, но подобро е ако ги чувате на некое посуво место. Покрај тоа, многу е важно да ги миете често и да ги обесувате, наместо да ги диплите при складирање.

2. Искористете ја киселата моќ на лимонот

10 начини како вашата бања да мириса убаво без да користите освежувач за воздух

Лимонот е еден од вашите најдобри пријатели кога станува збор за чистење и отстранување на лошите мириси. Покрај тоа што остава пријатна арома и ги неутрализира лошите мириси, тој е моќен природен чистач. Овие својства доаѓаат од високото ниво на лимонската киселина што ја содржи. Начинот на кој треба да го користите лимонот е да го триете низ целата бања откако ќе ги исчистите предметите со детергент. На овој начин, неговиот ефект ќе трае подолго на површините и ќе ја заврши работата.

3. Ароматизирајте со масла

10 начини како вашата бања да мириса убаво без да користите освежувач за воздух

Ароматичните масла се одлични сојузници кога станува збор за парфимирање на вашиот дом и избегнување лош мирис. Јасно е дека тоа важи и за вашата бања. Клучот за употреба на ароматични масла во оваа просторија е да натопите памук во бебешко масло или во кое било друго есенцијално масло по ваш избор и да го поставите околу бањата. На пример, можете да поставите еднo во корпата за отпадоци пред да ставите кеса во неа, така што секогаш кога ќе ја отворите, целата просторија ќе се исполнува со убава арома. Друго добро место е чашата во која ја чувате четката за заби.

4. Комбинирајте вода и омекнувач

10 начини како вашата бања да мириса убаво без да користите освежувач за воздух

Еве уште еден добар трик за да бидете сигурни дека вашите крпи секогаш ќе мирисаат убаво, особено оние што ги користите најчесто. Бидејќи овие крпи се постојано изложени на лош мирис и бактерии од вашата кожа, на нив можете да испрскате мешавина од вода и омекнувач. Мешавината од вода, сода бикарбона и омекнувач за ткаенини може да се користи и како освежувач на простории.

5. Користете сода бикарбона

10 начини како вашата бања да мириса убаво без да користите освежувач за воздух

Друг производ за чистење во домаќинството на кој секогаш можете да се потпрете е сода бикарбоната. Сода бикарбоната е веќе позната по тоа што ги отстранува дури и најсилните и најтешките мириси. Идеално, треба да ја користите во вашата рутина за чистење комбинирајќи ја со врела вода. Потоа, може да ја користите добиената мешавина истурајќи ја на површините што сакате да ги исчистите. Оставете ја да стои некое време пред да ја отстраните.

6. Направете парфем за четката во тоалетот

10 начини како вашата бања да мириса убаво без да користите освежувач за воздух

Четката за тоалетот не е осудена да биде засекогаш гадна и смрдлива. Напротив, таа може да придонесе вашата бања да мириса пријатно. Всушност, еден од најефикасните трикови што ги користат сопствениците на хотели е да ги ароматизираат четките во тоалетите. По чистењето на бањата, препорачливо е да додадете неколку капки есенцијално масло во четката за да испарува малку по малку и да остава пријатен мирис зад себе.

7. Ставете ароматични сапуни во бањата

10 начини како вашата бања да мириса убаво без да користите освежувач за воздух

Многу важна работа што треба да се земе предвид кога размислувате за мирисот во бањата е сапунот што го користите. Во зависност од тоа какви сапуни претпочитате, можете да изберете да користите сапун без мирис или комбинација на различни сапуни со мирис. Во секој случај, она што е јасно е дека мирисот што го испуштаат ќе влијае на мирисот на просторијата. Ако она што сакате да го постигнете е простор со пријатен мирис, изберете мирисливи сапуни, особено ако се изложени некаде, на пример, на мијалникот.

8. Додајте детергент во резервоарот за вода

10 начини како вашата бања да мириса убаво без да користите освежувач за воздух

Покрај сите достапни производи за водата што поминува низ тоалетот да биде посвежа, има и мал совет што можете да го искористите за да ја направите дополнително ароматична. Само додајте малку детергент во водата што ќе се ослободи во тоалетот откако ќе ја притиснете рачката надолу. На тој начин, ќе се ослободи пријатен мирис кој ќе се задржи во воздухот подолго време.

9. Направете домашни освежувачи за воздух

10 начини како вашата бања да мириса убаво без да користите освежувач за воздух

Веќе некое време, правењето домашни освежувачи за воздух стана еден вид тренд што многу луѓе одлучија да го прифатат, главно поради тоа што идејата е практична и евтина. Правењето домашен освежувач за воздух е всушност многу едноставно. Единствените работи што ќе ви требаат се убаво стаклено шише, стапчиња, вода, алкохол и вашите омилени есенцијални масла. Ако сè уште не сте одлучиле кое масло ви се допаѓа најмногу, погледнете го овој краток список со најпопуларните масла што луѓето обично ги користат за нивниот дом да мириса убаво:

  • лаванда
  • чајно дрво
  • еукалиптус
  • нане
  • портокал
  • лимонова трева

10. Проветрувајте ја просторијата секој ден

10 начини како вашата бања да мириса убаво без да користите освежувач за воздух

Наједноставниот трик од сите е најочигледен: дозволете воздухот да циркулира низ бањата. Вентилацијата на просторијата ќе овозможи да излезат непријатните мириси. Препорачливо е да ги отворате прозорците секој ден најмалку по 15 минути, што треба да биде доволно за да влезе свеж воздух без да мора да потрошите премногу енергија за повторно загревање на местото во текот на зимските месеци. Не само што ќе дишете подобар воздух, туку ќе ги снема и сите вируси и бактерии што се собрале од последниот пат кога сте го проветриле местото.

Прочитајте колку често треба да ги менувате и да ги чистите алатите за чистење.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар