Колку често треба да ги менувате и да ги чистите алатите за чистење?

Колку често треба да ги менувате и да ги чистите алатите за чистење?

Кога последен пат сте ги замениле предметите за чистење во домаќинството? Ако не се сеќавате, тоа не е добро затоа што овие алатки со текот на времето стануваат плодна почва за бактерии. Еве колку често треба да ги менувате и да ги чистите:

Колку често треба да ги менувате и да ги чистите алатите за чистење?

Сунѓери

Кујнските сунѓери може да содржат опасни бактерии, па затоа е важно редовно да се заменуваат. Иако експертите препорачуваат да се заменуваат еднаш неделно, можете да ги исчистите со белило за да траат подолго.

Замена: Еднаш неделно

Чистење: Исплакнете ги по секоја употреба

Крпа за чистење подови

Бришењето на подот е одличен начин да го одржите вашиот дом чист, но тоа ќе значи дека на крпата ќе се насоберат бактерии со текот на времето. Крпата треба да ја перете по секоја употреба, а се препорачува замена на секои два месеци.

Крпа за чистење

Крпите за чистење собираат нечистотија и бактерии. Ако можете, редовно ставајте ги во машината за перење за да бидат чисти. Не заборавајте да ги исушите на воздух за да го спречите влажниот мирис.

Замена: На секои два месеци

Чистење: Еднаш неделно

Ракавици

Ракавиците што ги користите за миење или за чистење на тоалетот треба да траат долго ако се грижите за нив. Исчистете ги ракавиците со топла вода и сапун по секоја употреба и заменете ги откако ќе им се вложи состојбата.

Четка за миење садови

Четките траат подолго од сунѓерите, но со текот на времето се трошат. Ќе треба да ги замените кога ќе забележите дека влакната се истенчуваат. Секогаш избирајте еколошки четки ако можете.

Замена: По знаци на истрошеност

Чистење: Еднаш неделно

Ткаенини со микрофибер

Крпите за чистење со микрофибер траат подолго и се подобри за планетата. Како и секоја крпа, тие треба редовно да се чистат и да се ставаат во машината за перење еднаш неделно.

Замена: По знаци на истрошеност

Чистење: Еднаш неделно

Метла

Метлите може да траат долго, но по некое време, веројатно ќе забележите дека влакната почнуваат да се намалуваат, па ова може да значи дека е време да ја замените метлата.

Замена: Кога влакната ќе почнат да паѓаат

Чистење: Протресете и исчистете по секоја употреба

Погледнете ги овие чудни, но ефикасни фенг шуи совети за чистење.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар