Математички докажано: Ова се 10-те најубави жени на светот

Математички докажано: Ова се 10-те најубави жени на светот

Некои луѓе се поубави од други, а изгледа дека има научно објаснување за тоа. Сè што е убаво на светот е предмет на правилото на „златен сооднос“. Едноставно кажано, сè што се смета за убаво е исто така пропорционално, така што човечкото лице не е исклучок.

Како математички се мери убавината?

Треба да ги измерите должината и ширината на лицето, а потоа да го поделите првиот број со вториот. Ако резултатот е 1,62 (Fi – број на златен сооднос), вашето лице е совршено.

Треба да се земат предвид и други мерки, како што се растојанието помеѓу најниската точка на брадата и врвот на носот, потоа растојанието помеѓу врвот на носот и средната точка помеѓу очите и растојанието помеѓу таа точка и точката каде што косата започнува над челото. Ако тие три броја се идентични, лицето се смета за убаво.

Треба да се земат предвид и други работи, кои исто така треба да бидат 1,62 – ширината на усните се дели со нивната висина, како и должината на носот со неговата ширина. Исто така, должината на ушите треба да биде еднаква на должината на носот, додека ширината на окото треба да биде еднаква на растојанието помеѓу очите.

Познатиот американски пластичен хирург, д-р Џулијан де Силва, истражувал и користел математички пресметки за да состави список на десетте најубави познати жени во светот.

10. Кара Делевињ (резултат: 89,99)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cara Delevingne (@caradelevingne)

9. Кети Пери (резултат: 90,08)

Математички докажано: Ова се 10-те најубави жени на светот

8. Натали Портман (резултат: 90,51)

Математички докажано: Ова се 10-те најубави жени на светот

7. Скарлет Јохансон (резултат: 90,91)

Математички докажано: Ова се 10-те најубави жени на светот
6. Кејт Мос (резултат: 91,05)

Математички докажано: Ова се 10-те најубави жени на светот

5. Тејлор Свифт (резултат: 91,64)

Математички докажано: Ова се 10-те најубави жени на светот

4. Аријана Гранде (резултат: 91,81)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ariana Grande (@arianagrande)

3. Амбер Хард (резултат: 91,85)

Математички докажано: Ова се 10-те најубави жени на светот

2. Бијонсе (резултат: 92,44)

Математички докажано: Ова се 10-те најубави жени на светот

1. Бела Хадид (резултат: 94,35)

Математички докажано: Ова се 10-те најубави жени на светот

„Бела Хадид има неверојатна симетрија на лицето. Нејзината брада отстапува само за 0,3% од совршенството. Исто така, вкупниот процент ја намалува положбата на очите, а најголемата слабост се отсликува во областа на веѓите“, вели д-р Де Силва.

Погледнете ги трендовите за шминкање за 2021 година – фокусот е на очите.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар