Мирисливи зумбули: Трикови со кои предвесникот на пролетта нема да овене

Мирисливи зумбули: Трикови со кои предвесникот на пролетта нема да овене

Меѓу мирисливите предвесници на раната пролет, свое место има и зумбулот, цвет со сладок мирис кој освојува со својата виолетова, бела или розова боја.

Мирисливи зумбули: Трикови со кои предвесникот на пролетта нема да овене

Еден од проблемите што се појавуваат кога ќе го внесете зумбулот во домот е наведнувањето или виткањето на цветот. Имено, зумбулите обично се носат во домот кога цветаат или пред да почнат да цветаат, а во затворен простор им се потребни само неколку дена за да процветаат, така што тежината на цвеќето почнува да претставува проблем. Често се случува зумбулот да се наведне на едната страна.

Покрај тоа, причините за свиткување може да бидат недоволната светлина или прекумерната топлина. Ставете ги зумбулите на светло место, но не изложувајте ги на директна светлина.

Во секој случај, без оглед на причината, постојат трикови што можете да ги користите за да го решите овој проблем, односно да спречите виткање на зумбулите.

1. Прачка за поддршка

Мирисливи зумбули: Трикови со кои предвесникот на пролетта нема да овене

Ставете дрвена прачка во земјата и врзете ја на стебленцето на зумбулот за да не се свитка. Една од опциите што исто така ќе изгледа убаво е бамбусовата дршка.

2. Завиткајте го стеблото со жица

Мирисливи зумбули: Трикови со кои предвесникот на пролетта нема да овене

Завиткајте го стеблото со цвеќарска жица, така што жицата ќе биде „невидлива“ или колку што е можно поневидлива. Таа ќе го држи цветот во исправена положба. Можете да купите цвеќарска жица во специјализирани продавници.

3. Висока вазна

Мирисливи зумбули: Трикови со кои предвесникот на пролетта нема да овене

Ако ги чувате зумбулите во вазна, решението е многу едноставно. Ставете ги цветовите во вазна доволно високо за да стојат исправени.

Погледнете го овој прекрасен розов сукулент кој е познат и како планинска роза.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар