Макраме - враќање на трендот од 80-тите години што потсетува на пролет

Макраме – враќање на трендот од 80-тите години што потсетува на пролет

Макраме е техника на врзување јазли и нивно комбинирање за да се добијат посакуваните мотиви и предмети и беше голем тренд во уредувањето на домот во седумдесеттите и осумдесеттите години. Сега повторно се враќа во мода, но изгледа многу поубаво и поинтересно и носи допир на романтичен и разигран бохо стил во секој дом.

Макраме - враќање на трендот од 80-тите години што потсетува на пролет

Сигурно се сеќавате на прекрасните држачи за саксии направени од конец и на таписериите направени со техниката макраме што го красеа речиси секој дом во 80-тите години на минатиот век. Оваа техника се користи и за изработка на други украси и предмети за домот, како покривки, завеси, чаршафи, перници, но и накит, чанти, па дури и облека.

Што и да направите со оваа техника на рачна изработка, ќе изгледа убаво и интересно. Техниката е многу посебна затоа што не постои машински начин за заменување на везовите или јазлите и е една од ретките техники што се прават исклучиво рачно и една од најстарите техники на рачна изработка.

Шпанскиот збор „macramé“ потекнува од арапскиот збор „migramah“, што значи „украсни реси“ или „везен превез“. Во денешната модерна верзија, макраме изгледа уште поубаво и помодерно, но и природно со елегантни дезени. За јазлите може да се користи каков било вид предиво или конец.

Техниката макраме е многу сложена и со едноставни јазли може да се направат посложените дела за кои се потребни знаење и вештини што треба да се вежбаат. Покрај двата основни јазли, постојат и покомплексни варијации, како што се вкрстени, ребрести или брановидни јазли со кои може да се создадат различни ефекти. Исто така, може да се додадат бисери или слични украси.

Можностите се навистина разновидни и креативни, а во продолжение ќе најдете инспирација за украсување на вашиот дом со дела изработени од макраме.

Макраме - враќање на трендот од 80-тите години што потсетува на пролет

Макраме - враќање на трендот од 80-тите години што потсетува на пролет

Макраме - враќање на трендот од 80-тите години што потсетува на пролет

Макраме - враќање на трендот од 80-тите години што потсетува на пролет

Макраме - враќање на трендот од 80-тите години што потсетува на пролет

Макраме - враќање на трендот од 80-тите години што потсетува на пролет

Макраме - враќање на трендот од 80-тите години што потсетува на пролет

Макраме - враќање на трендот од 80-тите години што потсетува на пролет

Погледнете го овој врвен додаток што ќе внесе доза на удобност во вашиот дом.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар