Ајурведскиот метод кој прави чуда: Зошто треба да џвакате семе од сусам секое утро?

Ајурведскиот метод кој прави чуда: Зошто треба да џвакате семе од сусам секое утро?

Меѓу многуте работи што треба да се направат за добро здравје е да се консумира храна што помага во зајакнување на метаболизмот на телото. Иако постојат многу начини да се стори тоа, постои еден ефикасен лек за подобрување на движењето на дебелото црево, но и за зајакнување на забите и непцата. Според ајурведската традиција, џвакањето печено семе од сусам прави чуда!

Семето од сусам е богато со калциум што помога при зачувување на коската околу забите, како и на непцата. Освен тоа, кога некој џвака печено семе од сусам рано наутро, тоа помага да се стимулираат црниот дроб и стомакот и се подобрува дигестивниот тракт. Оралното здравје е многу важно не само за забите и непцата, туку и за здравјето на дигестивниот систем, органите и ткивата.

Ајурведскиот метод кој прави чуда: Зошто треба да џвакате семе од сусам секое утро?

Прочитајте за овие 8 чудни лекови за мигрена што навистина функционираат.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар