8 чудни лекови за мигрена што навистина функционираат

8 чудни лекови за мигрена што навистина функционираат

Мигрената може да предизвика толку силна болка што само оние кои ја доживеале можат вистински да разберат. Намалувањето на болката е исклучително тешко и многу често вообичаените лекови не функционираат. Но, во продолжение ќе најдете неколку необични совети за лекување мигрена.

Направете 100% природно смуди

8 чудни лекови за мигрена што навистина функционираат

Лековите за мигрена обично имаат горчлив вкус кој останува во устата со часови. Но, овој вкусен не само што ќе ја излекува вашата мигрена, туку има и многу други придобики за остатокот од вашето тело.

Потребни состојки:

  • 5 стебленца целер
  • 1 лимон
  • 1 краставица
  • 130 грама спанаќ и рукола
  • 40 грама магдонос
  • 2 грама ѓумбир во прав
  • 2 јаболка

Начин на подготовка:

Измешајте ги сите состојки во блендер и смудито е подготвено за пиење.

Променете ја постелнината

8 чудни лекови за мигрена што навистина функционираат

Ако мигрената ве нападне веднаш откако ќе се разбудите и не ве остава додека не станете од креветот, тоа не е случајно. Постелнината може да биде виновникот за вашата мигрена. Ако е направена од акрилик или полиестер, таа испушта одреден вид гас што предизвикува алергии, вклучително и главоболки.

Возете со отворени прозорци

8 чудни лекови за мигрена што навистина функционираат

Внатрешните делови од некои автомобили испуштаат гасови како ксилен, бензен и ацетон, што може да предизвикаат мигрена, стрес и поспаност. Затоа е добро да ги отворите прозорците за да дозволите циркулација на воздухот и испуштање на гасовите.

Држете молив помеѓу забите

8 чудни лекови за мигрена што навистина функционираат

Кога ќе ве нападне мигрена, имате тенденција да ги стискате вилиците, што ја влошува ситуацијата. Поставете молив помеѓу забите така што вилицата ќе се опушти и болката ќе се намали.

Ставете кора од банана на челото

8 чудни лекови за мигрена што навистина функционираат

Земете чиста кора од банана и нанесете малку алкохол на неа. Легнете, ставете ја на челото, врзете го со газа и оставете ја да стои половина час. Кората ќе ги апсорбира насобраните токсини и ќе ја олесни мигрената.

Пијте сол во сок од лимон

8 чудни лекови за мигрена што навистина функционираат

Солта има многу својства кои го зајакнуваат вашиот имунолошки систем и ја одржуваат рамнотежата на супстанциите во вашето тело. Со овој едноставен рецепт можете да се борите против мигрената: додајте лажичка сол во половина чаша сок од лимон и испијте ја смесата. Едноставно е, но многу ефикасно.

Притиснете ја раката на местото каде што се среќаваат палецот и показалецот

8 чудни лекови за мигрена што навистина функционираат

Ова е точка на акупресура што помага да се ослободите од мигрената. Треба силно да го притиснете ова место и тоа ќе ве опушти и ќе ја подобри вашата циркулација. Исто така, обидете се да ја масирате оваа точка или да ја допирате брзо, предизвикувајќи триење.

Пробајте јога

8 чудни лекови за мигрена што навистина функционираат

Можеби причината за вашата болка е емоционална и тука може да ви помогне јогата. Се верува дека мигрената се манифестира како блокада кај луѓето кои се ограничуваат на тоа да бидат она што навистина го сакаат. Ова може да биде поради некој друг или затоа што не веруваат во себе. Кога ќе ги почувствувате првите симптоми на мигрена, одвојте време да размислите и да направите неколку јога пози.

Погледнете ги овие 8 техники за масирање што ја ублажуваат главоболката.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар