8 техники за масирање што ја ублажуваат главоболката

8 техники за масирање што ја ублажуваат главоболката

Кога станува збор за масажи што можат да ви помогнат во ублажувањето на главоболката, не станува збор само за вршење притисок таму каде што ве боли, туку многу повеќе од тоа. Ако не сакате да земате аналгетици, треба да ги научите дополнителните чувствителни точки и да се фокусирате на нив. Ако сакате да ја ублажите главоболката, испробајте некоја од овие масажи.

Број 1

8 техники за масирање што ја ублажуваат главоболката

Ставете ги показалците покрај ноздрите.

Притиснете ги овие точки и истегнете ги настрана. Тоа ќе ви помогне да ви се отворат ноздрите.

Овие точки можете да ги масирате и во круг во насока на стрелките на часовникот. Повторувајте ги движењата 2-3 минути.

Број 2

8 техники за масирање што ја ублажуваат главоболката

Ставете ги прстите на рамената во близина на вратот.

Притиснете надолу со прстите.

Можете да ја масирате оваа точка или само да ја притискате 4-5 секунди.

Број 3

8 техники за масирање што ја ублажуваат главоболката

Легнете на тврд под.

Свиткајте ги колената и ставете ги стапалата на земја.

Ставете тениско топче под вратот и држете го со рацете.

Дозволете ѝ на тежината на телото да изврши притисок и движете го телото напред и назад.

Правете ја оваа масажа неколку минути.

Број 4

8 техники за масирање што ја ублажуваат главоболката

Туркајте ја меката област под брадата со зглобот на десниот показалец.

Започнете од почетокот на брадата и продолжете по вилицата, сè до увото.

Сега притиснете и задржете 8 секунди до една минута.

Откако ќе завршите со десната страна, продолжете со левата.

Број 5

8 техники за масирање што ја ублажуваат главоболката

Ставете ги палците на јаболчната коска, поблиску до ушите.

Користете ги врвовите на прстите за да направите нежен притисок врз слепоочниците.

Притисокот треба да биде постојан додека правите кружни движења и додека да стигнете до линијата на косата каде што ќе се сретнат двете раце.

Со оваа масажа ќе ги масирате целото чело и скалпот.

Број 6

8 техники за масирање што ја ублажуваат главоболката

Ставете го показалецот под веѓата и над окото (на коската на вдлабнатината на окото).

Притиснете ја оваа точка за да се ослободите од главоболката.

Исто така, можете да ја штипнете оваа точка со двата прста и да ја притиснете нежно.

Број 7

8 техники за масирање што ја ублажуваат главоболката

Првиот чекор е да направите тупаници и да ги поставите средните зглобови на челото.

Притиснете го челото, почнувајќи од средината до крајот.

Направете 30 повторувања.

Број 8

8 техники за масирање што ја ублажуваат главоболката

Направете тупаници и ставете ги на челото.

Сега, ставете ги палците на слепоочниците.

Притиснете ги овие 2 точки со палецот 30 пати.

Следно, повлечете назад кон линијата на косата 30 пати.

Погледнете ја оваа едноставна масажа за лице против брчки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар