Направете сами: Тонер за лице од рози

Направете сами: Тонер за лице од рози

Дали знаевте дека розата има многу придобивки? Може да го намали црвенило на лицето и е најдобро да се нанесе по изложување на сонце. Исто така може да се нанесува на склапот за да го намали мастењето на косата. Ако имате рози во вашиот двор, можете сами да си направите тонер за лице које ќе ја направи вашата кожа да изгледа негувана и свежа.

Брзиот и лесен начин за правење на тонер од рози е со вриење на суви или свежи ливчиња во дестилирана вода.

Направете сами: Тонер за лице од рози

Потребни состојки:

  • 100 г свежи ливчиња од роза или 50 г суви
  • 375 милилитри дестилирана вода

Начин на подготовка:

  1. Во дестилираната вода варете ги ливчињата за 15 минути или додека не го изгубат пигментот. Потоа оставете ги настрана да се изладат, а потоа ставете во шише со спреј.
  2. Можете да ја чувате водата во фрижидер до една недела. По една недела обавезно фрлете ја.
  3. Во оваа вода можете да додадете и екстракт од лешник, но пред да го нанесете на лицето, најпрво тестирајте го на мала површина на кожата. Лешниците можат да предизвикаат алергиски реакции на многу чувствителна кожа.
  4. Исто така, можете да додадете и 2 лажички гел од алое вера.

Дополнителна информација:

Водата за лице користете ја наутро пред да нанесете друг навлажнувач. Водата привлекува вода, така што по нанесувањето на водата за лице вашето лице ќе изгледа многу свежо.

Прочитајте и како сами да направите заштитна маска.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар