Најскапиот стан во светот ќе чини 110 милиони долари

Најскапиот стан во светот ќе чини 110 милиони долари

Наскоро ќе се направи најскапиот стан во светот, кој ќе се наоѓа во Менхетен и ќе има поглед кон Централ парк во Њујорк. Станот е од 1.000 метри квадратни и ќе има стаклени ѕидови. Зградата е сè уште во фаза на изградба, а според плановите би требало да биде населена во 2013 година.Најскапиот стан во светот ќе чини 110 милиони американски долариЕден квадратен метар во овој стан ќе чини 110.000 американски долари или вкупно целиот стан ќе чини 110 милиони американски долари. Зградата е дело на францускиот архитект Кристијан Портзампар и ќе има 95 станови.Најскапиот стан во светот ќе чини 110 милиони американски долариНајскапиот стан во светот ќе чини 110 милиони американски долариЗградата ќе биде заштитена со чувари, на влезот ќе стојат вратари, во неа ќе има затворен базен, џакузи, библиотека, уметничко ателје, фитнес-центар, студио за јога и просторија за негување и бањање на куќни миленици.Најскапиот стан во светот ќе чини 110 милиони американски долариНајскапиот стан во светот ќе чини 110 милиони американски долари
———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар