Фантастична зграда инспирирана од природата

Фантастична зграда инспирирана од природата

Како да живеете во зграда каде цимерите се вашите дрвја? Ова е точно еден од описите на германската градба инспирирана од соживотот со природата. Со своите деликатни линии и ненаметливи бои, оваа зграда потсетува на Господарот на прстените, Парк Гуел и руските православни цркви со златни куполи. Згора на сè, на покривот на зградата, а на некои места дури и од неа – растат дрвја, грмушки, цвеќиња.
Фантастична зграда инспирирана од природата

Waldspirale или „шумска спирала“ е името на овој станбен комплекс. Сместен е во германскиот град Дармштат недалеку од Франкфурт. Зградата е атипична на многу начини: таа е изградена во форма на буквата „у“, има златни куполи, сите линии се закривени, столбовите се покриени со керамички плочки, дрвја растат на покривот… Ако човек шета низ природата, мора да знае дека е нејзин гостин – а не обратно. Затоа, треба да се однесуваме со неа добро како и со гостите. Завршена е во 2000 година: има 12 ката, над сто апартмани, кафуле, киоск, подземна гаража, внатрешен двор, детско игралиште.

Она што е особено впечатливо од нејзината фасада, освен нееднаквите линии, се прозорците. Ги има дури илјада и сите се различни едни од други. Бидејќи фасадата е насликана со шарени бранови, се чини дека прозорците танцуваат надвор од линиите. Можеме само да замислиме како изгледа тоа одвнатре. Се претпоставува дека становите се исто така оригинални, различни едни од други. Но, тие не се посебни. Неколку од нив се дизајнерски апартмани, наменети за семејства кои сакаат нешто посебно, но поради високите цени на украсувањето, повеќето од нив се прилично „нормални“. Ако не ги сметаме заоблените агли на станот и правилото „нема прави линии“.

За жал, во моментов не е отворена за посетители, а за да го видите одвнатре, ќе мора да се дружите со еден од жителите и трпеливо да чекате покана за вечера и дружење. Поскапа опција е едноставно да купите стан во него, што исто така не би било лошо.

Фантастична зграда инспирирана од природата

Фантастична зграда инспирирана од природата

Фантастична зграда инспирирана од природата

Фантастична зграда инспирирана од природата

Фантастична зграда инспирирана од природата

Фантастична зграда инспирирана од природата

Фантастична зграда инспирирана од природата

Фантастична зграда инспирирана од природата

Фантастична зграда инспирирана од природата

Фантастична зграда инспирирана од природата

Прочитајте и за овој прекрасен град на југот на Франција што ги збунува туристите!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар