Прекрасен град на југот на Франција што ги збунува туристите

Прекрасен град на југот на Франција што ги збунува туристите

Средновековниот град Каркасон е еден од малите европски градови што вреди да се посети. Сместено е на југот на Франција во долината на реката Оде, и поради својата убавина и моќните sидови, често се наоѓа на списоците на најдобро зачувани европски убавици. Каркасон е опкружен со лозја и планини, како и ливади миризливи со цвеќиња и билки. Ако барате град што издигнува талент на вистински француски југ, Каркасон е идеален кандидат.

Прекрасен град на југот на Франција што ги збунува туристите

Катедралата Свети Назаир од 11 век, замокот Комал (околу 1125 година), црквата Сен Винсент и Сен Мишел исто така беа признати од УНЕСКО. Замокот од бајките, улиците на кои не им недостасува шарм, како и готската катедрала сочинуваат загатка од прекрасни сцени што може да се најдат таму. Исто така вреди да се посети Канал ду Миди, идеален за крстарење и релаксирање во природа. Мостовите и зградите се вклопуваат толку хармонично со околината што каналот честопати се споредува со уметничко дело.

Во стариот дел на Каркасон има помалку од 50 домаќинства со постојани жители, а тој број изгледа уште помал во споредба со четири милиони туристи годишно што имало пред пандемијата. Многу туристи не се свесни дека луѓето навистина живеат таму, многумина мислат дека градот е исклучиво туристичка атракција. Жителите во рамките на ѕидовите живеат од туризам, но среќно паузираат во текот на зимата кога нивното секојдневие се враќа во нормала, без толпи луѓе на секој чекор. Поради ова, многумина се преселија во поновиот дел – Бастид Сент Луис, кој се наоѓа на 1,5 км западно од средновековниот град. Иако малку туристи го посетуваат, Бастид Сент Луис има интересни музеи и прекрасни кафулиња.

Минатото на Каркасон е сè друго освен мирно. Градот е населен уште од петтиот век п.н.е., а подоцна стана римска колонија. Едно време го држеа Сарацените, а потоа го киднапираше Малиот Пипин. Градот бил уништен во албигенските војни и во 1247 година бил припоен кон француската круна. По задушувањето на бунтот, дел од жителите се преселиле на другиот брег на реката Ауда и ја основале Вила Басе. Дури и денес може да се види оваа поделба помеѓу постариот дел (Сите) од десната и поновата (Вил базе) на левиот брег на реката Оде.

Прекрасен град на југот на Франција што ги збунува туристите

Прекрасен град на југот на Франција што ги збунува туристите

Прекрасен град на југот на Франција што ги збунува туристите

Прекрасен град на југот на Франција што ги збунува туристите

Можеби ќе сакате да прочитате и за оваа прекрасна, но смртоносна пирамида која некогаш се сметаше за непобедлива.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар