6 начини да ја исчистите микробрановата печка со продукти што ги имате дома

6 начини да ја исчистите микробрановата печка со продукти што ги имате дома

Дали некогаш сте помислиле да купите нова микробранова само затоа што онаа што ја имате е премногу валкана? За среќа постојат навистина едноставни методи на чистење со продукти што веќе ги имате дома.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ПРЕД ЧИСТЕЊЕ

6 начини да ја исчистите микробрановата печка со продукти што ги имате дома

Некои од овие методи вклучуваат загревање, па бидете внимателни кога ги отстранувате топлите материјали од микробрановата.

КАКО ПОМАЛКУ ДА ЈА ВАЛКАТЕ МИКРОБРАНОВАТА ПЕЧКА?

1. Храната што може да зоврие поставете ја врз чинија

6 начини да ја исчистите микробрановата печка со продукти што ги имате дома

Ако мислите дека храната што ја ставате во микробрановата може да се излее, поставете чинија под садот. Овде спаѓаат путер, сирење, млеко или што било што содржи течност.

2. Не загревајте ја храната предолго

6 начини да ја исчистите микробрановата печка со продукти што ги имате дома

Една од најчестите грешки со која ја валкате микробрановата е тоа што ја загревате храната предолго. Ако не сте сигурни колку време е потребно, најдобро е да загревате по една минута.

3. Поставете хартиено шамиче врз храната

6 начини да ја исчистите микробрановата печка со продукти што ги имате дома

Ако загревате храна која може да прска, поставете хартиено шамиче врз садот. Со ова ќе го спречите нередот.

СОВЕТИ ЗА ЧИСТЕЊЕ

1. Чистете веднаш откако ќе ви се истури храна

6 начини да ја исчистите микробрановата печка со продукти што ги имате дома

Исчистете ги дамките веднаш откако ќе настанат. Ова ќе спречи да се стврднат и да станат потешки за отстранување.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар