Германците ја имаат својата најсреќна зграда и препорачуваат: „На светот му требаат повеќе бои“!

Германците ја имаат својата најсреќна зграда и препорачуваат: „На светот му требаат повеќе бои“!

Кога помислуваме на старите германски градови, веќе не ни текнува на Берлин и својот со луд ноќен живот или Франкфурт со стаклени облакодери и деловни згради. Замислуваме мирни, средновековни градови со традиционални куќи и топли анови.

Германците ја имаат својата најсреќна зграда и препорачуваат: „На светот му требаат повеќе бои“!

Сепак, хипстерите од 21-от век го наоѓаат патот до нив, а едно такво гратче се вика Брауншвајг и се наоѓа недалеку од Хановер. Брауншвајг е тивок, историски град со стара архитектура и асфалтирани улици каде сè уште можете да видите романтични улични светилки и излози со дрвени рамки. Во еден дел од градот има модерни, но незабележителни згради кои служат како канцеларии на разни компании. Меѓу овие незабележителни згради, во нијанса на различни светови, ќе ве фати експлозија на бои од една зграда.

Поради својот весел изглед, тaa е опишанa како „најсреќната зграда на светот“, а луѓето велат дека тaa го крева расположението веднаш штом ќе ја видите. Очите на нацртаните лица се исто така прозорци што се отвораат, дворот е исполнет со зеленило, а обезбеден е и паркинг за велосипеди.

Официјално се нарекува Happy Rizzi House или само Rizzihouse. Логично е што нејзиниот изглед го дизајнираше архитект во соработка со њујоршкиот поп-уметник Џејмс Ризи. Неговата идеја беше да донесе живот не само во зградата, туку и на неа, па затоа таа блеска украсена со луди форми, лица и светли бои. Посетителите го опишуваат како потсетник на музичките видеа од 80-тите години на минатиот век. Таа е резултат на долго двоумење од страна на локалните власти за тоа што да се прави со трошната зграда на која итно им требаше реновирање и здив на нов живот. Боме архитектот, сериозно ја сфати својата задача.

Rizzihouse изгледа како тој нов, модерен сосед од иднината, кој доживеал да живее во скромна, традиционална средина. Сите добро ја прифатија, па денес е една од главните разгледници на градот што привлекува туристи токму поради својот необичен, но среќен изглед.

Германците ја имаат својата најсреќна зграда и препорачуваат: „На светот му требаат повеќе бои“!

Германците ја имаат својата најсреќна зграда и препорачуваат: „На светот му требаат повеќе бои“!

Германците ја имаат својата најсреќна зграда и препорачуваат: „На светот му требаат повеќе бои“!

Германците ја имаат својата најсреќна зграда и препорачуваат: „На светот му требаат повеќе бои“!

Прочитајте и во кои земји ќе можете да патувате ако сте биле вакцинирани против коронавирус.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар