Совршен парк во Њујорк за кој веројатно не знаевте

Совршен парк во Њујорк за кој веројатно не знаевте

Знаеме за познатиот Централ парк во Њујорк, но денес истражуваме малку поинаков Њујорк. Не како град, туку како федерална држава. Паркот низ кој шетаме не е опкружен со преполни облакодери, туку други паркови, шуми и езера. Сè што му треба на секој љубител на природата за да ужива целосно и да ги наполни своите батерии на еколошки начин.

Совршен парк во Њујорк за кој веројатно не знаевте

Клисурата на државниот парк Воткинс Глен (тоа е неговото целосно име) е нешто што мора да го искусите. Не е ни чудо што многумина неговото име го поврзуваат со зборот „прекрасно“. Овој парк всушност се нарекува село бидејќи неговиот јужен дел се наоѓа во близина на селото, додека северниот дел се претвора во шума. Отворен е за јавноста во 1863 година кога сè уште беше во приватни раце.

Се простира на три квадратни километри и има неколку патеки и шеталишта каде можете да уживате во шумата, езерата, водопадите и околните карпи. Можете да изберете помеѓу 8 патеки за пешачење, но ако сакате нешто полесно, не грижете се. Овие патеки не бараат многу и се одлични за млади и стари, деца и домашни миленици. Неколку скали ќе ве натераат да вежбате малку, но за сцените што ве следат, вреди да се качувате цел ден.

Во паркот има и области каде што посетителите можат да кампуваат или да одат на излети. Посебно место е резервирано за „повеќе граѓански“ активности, така што тука ќе најдете и продавница за сувенири, простории за дегустација на вино, викендички, кабини за пресоблекување и туш кабини. На задоволство на сите нас, паркот е отворен за сите во текот на годината.

Совршен парк во Њујорк за кој веројатно не знаевте

Совршен парк во Њујорк за кој веројатно не знаевте

Совршен парк во Њујорк за кој веројатно не знаевте

Совршен парк во Њујорк за кој веројатно не знаевте

Совршен парк во Њујорк за кој веројатно не знаевте

Совршен парк во Њујорк за кој веројатно не знаевте

Совршен парк во Њујорк за кој веројатно не знаевте

Совршен парк во Њујорк за кој веројатно не знаевте

Прочитајте и за оваа медитеранска идила во која би можеле да се за вљубите на прв поглед.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар