Италијанската верзија на хобитското село

Италијанската верзија на хобитското село

Нов Зеланд е земјата која најмногу се поврзува со хобитите, но и селото Алберобело во Јужна Италија не е далеку од овој имиџ. Сите куќи во ова чудно, но шармантно село се изградени во стил кој многу потсетува на магијата на хобитскиот Шаер.

Италијанската верзија на хобитското село

Локалните жителите нив ги нарекуваат трули. Се градат со помош на градежна техника која овозможува ѕидот да го издржи она што се поставува врз него. Интересно е и тоа што се градат директно врз каменетата подлога, без копање на темели. Самата конструкција е од варовник, не се употребува малтер, а покривите се конусовидни.

Италијанската верзија на хобитското селоИталијанската верзија на хобитското селоИталијанската верзија на хобитското селоИталијанската верзија на хобитското селоИталијанската верзија на хобитското селоИталијанската верзија на хобитското селоИталијанската верзија на хобитското селоИталијанската верзија на хобитското селоИталијанската верзија на хобитското село


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар