Италија повторно ги отвора средновековните „вински прозорци“ кои се користеле за време на Црната смрт

Црната смрт е болест која пред многу векови ја зафатила Европа, убивајќи една третина од населението. Оваа болест започнала во Азија, а потоа почнала да се шири и во Италија. Поради оваа болест локалните винарии во Италија имале мали отвори во бетонските ѕидови преку кои трговците ги служеле посетителите со чаша вино на безбедно социјално растојание.

Деновиве, поради глобалната пандемија на коронавирус, во Италија повторно почнаа да се отвораат „прозорците за вино“, или букете дел вино.

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Mami Sakamoto (@mamisakamoto1) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Buchette del Vino (@buchettedelvino) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Landmarks in Florence (@landmarksinflorence) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Alba (@alba_lizzi) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Buchette del Vino (@buchettedelvino) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de avalon.sawer (@avalon.sawer) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de 𝐁𝐚𝐛𝐚𝐞 (@babaefirenze) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de OsteriadelleBrache_Firenze (@osteriadellebrache_firenze) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de 𝐁𝐚𝐛𝐚𝐞 (@babaefirenze) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de La Giostra (@lagiostrafirenze) el

Погледнете ја оваа вила во Италија во која секој би сакал да се самоизолира.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, книгите на Стивен Кинг, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар