Интересни улици низ светот

Сите овие интересни улици имаат поставено некој светски рекорд, поради некоја нивна специфичност која ги дели од останатите.

Улицата „Ebenezer Place“

Улицата „Ebenezer Place“ која се наоѓа во Вик, Шкотска е влезена во Гинисовата книга на рекорди како најмала улица во светот. На улицата која е долга само 2,06 метра има само една зграда „Ebenezer 1“ во која е сместен хотелот „Mackays“. Улицата постои од 1883 година, кога всушност е направена и самата зграда .Интересни улици низ светот

Улицата „Parliament“

Улицата „Parliament“ во Англија се води како најтесната улица во светот. Таа постои од околу 1300-тата година и е со ширина од само 50 сантиметри. Интересни улици низ светот

Патот до Гиза

Патот до Гиза е стар 46.000 години, со што е прогласен за најстара улица во светот. Овој пат е долг 12 километри и бил користен за да се пренесуваат огромните блокови за изградба на пирамидите. Интересни улици низ светот

Улицата „Yonge“

Улицата „Yonge“ која се протега низ Канада, го има поставено рекордот за најдолга улица во светот. Таа почнала да се гради во 90-тите години на 18 век, а денеска нејзината должина изнесува 1.896 километри. Интересни улици низ светотИнтересни улици низ светот

„9 de Julio Avenue“

Аргентина може да се пофали со „9 de Julio Avenue“ (во превод авенијата 9-ти јули – денот на независноста на Аргентина), најшироката улица во светот. Таа се протега низ целиот град и има по 6 ленти во двата правци.Интересни улици низ светот


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар