Најшарените градови во светот

Можеби премногу шареното изгледа лошо и невкусно, но со текот на годините, фасадите од куќите и зградите во овие градови направиле прекрасни пејзажи кои ќе се паметат засекогаш. Спонтаноста и непланираното ги прават овие „дела“ неверојатни, па затоа дефинитивно заслужуваат да им се посвети вниманието. Ова се 20-те најшарени градови во светот.

Чарлстон, Јужна Каролина

1-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk

Копенхаген, Данска

2-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk

Буенос Аирес, Аргентина

3-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk

Кејп Таун, Јужна Африка

4-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk

Гуанахуато, Мексико

5-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk

Сан Франциско, Калифорнија

6-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk

Истанбул, Турција

7-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk

Јодхпур, Индија

8-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk

Манарола, Италија

9-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk

Вилемстад, Холандија

10-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk

Валпараисо, Чиле

11-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk

Сент Џонс, Њуфаундленд

12-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk

Венеција, Италија

13-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk

Салвадор, Бразил

14-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk

Вроцлав, Полска

15-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk

Свалбард, Норвешка

16-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk

Лима, Перу

17-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk

Берген, Норвешка

Bryggen-the-Hanseatic-wharf-in-Bergen-042010-99-0003-1024.jpg

Утрехт, Холандија

Utrecht city areal view

Стокхолм, Шведска

20-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар