Иновации кои му се потребни на светот

Иновации кои му се потребни на светот

Автор: Марија Митева

Овие иновации се замисли на луѓето, кои имаат функција да ни го направат животот поедноставен. Ситниците незабележливо ни одземаат голем дел од времето и од трпението. Затоа, треба истиве иновации да ги поставиме што поскоро и во практична употреба, и тоа насекаде.

1. Во тоалетите на театрите и кината би требало да се постави екран на кој ќе се прикажува што се случува на сцената. Така публиката не би морала да пропушти ниту еден дел. Но, за таа цел е потребен и апарат на кој ќе се прикаже картата која веќе сте ја купиле за проекцијата која е во тек.

1-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk

2. Подобро е да има „друштвени“ седишта низ кино салите и театрите

2-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk

3. Клупи кои секогаш ќе можат да се свртат на сувата страна. Но, за ваквата иновација потребни се совесни граѓани.

3-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk

4. Да се постават УСБ приклучоци и вградени мали светулки на штекерите, кои ќе ви помогнат полесно да приклучувате. Исто така би било многу корисно доколку во самиот штекер имаме продолжен кабел.

4-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk 5-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk 6-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk

5. Економичен полнач кој се служи со соларна енергија

7-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk

6. Економичен полнач кој ја користи топлината од жешкиот или ладниот напиток

8-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk

7. Селотејп со тенка трака која брзо и лесно се отстранува

9-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk 10-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk

8. Паркинг кој ви ги посочува слободните паркинг места

11-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk

9. Позабавен начин на симнување по скали за децата

12-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk

10. Закачете ваков приврзок на вашиот паричник, клуч, чанта, којшто ќе биде поврзан со вашиот телефон или компјутер. Па така секој пат кога ќе ги загубите, лесно ќе можете ги пронајдете преку телефонот.

13-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk

11. Додаток со кој брзо ќе ги оттргнете влакната од четката

14-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk

12. Вградено УСБ во батерија која може да се полни

15-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk

13. Постојки за велосипед кои не зафаќаат простор на пешачките патеки

16-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk

14. Пенкало кое може да ја скенира бојата од околината и потоа да пишува со неа

18-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk

15. Шолја за кафе која ги лови капките

20-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk

16. Корпа за отпадоци за полесно гаѓање

23-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk

17. Каде беше овој комплет во школските денови?

21-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk

18. Купување од автомати за храна со рециклирање

22-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk

19. Слушалки кои не се заплеткуваат

17-inovacii-koi-mu-se-potrebni-na-svetot-kafepauza.mk

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар