Грандиозниот врв Матерхорн во Швaјцарија

Грандиозниот врв Матерхорн во Швaјцарија

Матерхорн е голем остар планински врв со 4.478 метри надморска висина на границата меѓу Швaјцарија и Италија. Како  еден од највисоките врвови на Пенинските Алпи, Матерхорн е познат и како Монте Цервино на италијански јазик или Мон Цервин на француски. Грандиозниот врв Матерхорн во ШвајцаријаОваа планина е позната по тоа што повеќе од 500 алпинисти кои се обиделе да ја освојат, загинале поради стрмноста и тежината. За прв пат бил освоен во 1865 година. Овој врв е најзначајниот врв на Швaјцарските Алпи и иако не е највисок, сепак претставува голем предизвик за сите алпинисти.Грандиозниот врв Матерхорн во ШвајцаријаГрандиозниот врв Матерхорн во ШвајцаријаГрандиозниот врв Матерхорн во ШвајцаријаГрандиозниот врв Матерхорн во ШвајцаријаГрандиозниот врв Матерхорн во ШвајцаријаГрандиозниот врв Матерхорн во ШвајцаријаГрандиозниот врв Матерхорн во ШвајцаријаГрандиозниот врв Матерхорн во ШвајцаријаГрандиозниот врв Матерхорн во Швајцарија


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар