Дали знаете колку често луѓето спијат со отворени очи?

Дури 20% од луѓето спијат со отворени очи, а ноќниот лагофталмус е често наследна состојба. Сепак, таа е многу почеста кај децата и може да се „надрасне“, а исто така предизвикува и некои здравствени проблеми, од кои најчести се сувите очи.

Дали знаете колку често луѓето спијат со отворени очи?

Се приближувате до креветот каде што спие некој семеен пријател или до креветот каде што лежи вашиот нов партнер, се наведнувате и сфаќате дека очите му се широко отворени додека спие. Тоа не е хорор сцена, туку прилично честа состојба, колку и да изгледа застрашувачки.

Имено, дури 20% од луѓето спијат со отворени очи (некои целосно отворени, некои делумно) поради нарушување наречено ноќен лагофталмус.

Детска РЕМ-фаза на спиење

Спиењето со отворени очи се случува за време на РЕМ-фазата, што е многу активна фаза од циклусот на спиење кај детето.

Бебињата поминуваат многу повеќе време во РЕМ-фазата отколку возрасните и тоа опфаќа околу 50% од вкупното време на спиење на едно дете.

Ако сте од оние кои спијат со отворени очи, можно е вашето дете да спие на ист начин, бидејќи ова нарушување е наследно, иако повеќето деца престануваат да спијат со отворени очи како што растат.

Не е многу добро за здравјето

Поради ноќниот лагофталмус, очните капаци не се затвораат доволно за да ги покријат очите, што може да доведе до проблем со хронично суви очи. Покрај сувите очи, здравствените проблеми предизвикани од ова нарушување на спиењето вклучуваат инфекции на очите, чувство на туѓо тело во окото, црвенило, болка во очите, заматен вид, зголемена чувствителност на светлина, лузни на рожницата, па дури и губење на видот.

Но, ако никогаш не сте спиеле со отворени очи и тоа почнало да се случува одеднаш, тогаш таквата состојба може да биде причина да одите на лекар.

Тоа може да биде сигнал за посериозен здравствен проблем, како што е мозочен удар, проблеми со тироидната жлезда или оштетување на фацијалниот нерв.

Психолошки причини

Ако спиете со отворени очи со години, можно е да станува збор за психолошка причина. Но, ако ова ви се случува во последно време, најдобро би било да се прегледате и да се консултирате со лекар за да го отфрлите сомнежот дека имате тумор или оштетување на некој нерв.

Неквалитетниот сон може да доведе до сериозни здравствени проблеми, вклучувајќи срцеви заболувања и дијабетес, затоа ова нарушување треба да се сфати многу сериозно.

Лагофталмусот се јавува во текот на ноќта, но исто така и за време на дневниот (попладневниот) сон.

Прочитајте кои се придобивките од 4-те положби на спиење во однос на страните на светот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар