Кои се придобивките од 4-те положби на спиење во однос на страните на светот?

Кои се придобивките од 4-те положби на спиење во однос на страните на светот?

Нашите тела се под влијание на земјените полови, а насоченоста на главата во сонот може да предизвика нервоза, па дури и главоболка. Откријте која положба на спиење е најдобра за вас, а која може да ви создаде проблеми. Според фенг шуи, положбата на телото за време на спиењето има значително поголемо влијание врз здравјето и врз менталната состојба на човекот отколку што сте свесни. Во принцип, важно е креветот да не е на пресекот на струењето на воздухот, на пример на имагинарната линија што би се повлекла помеѓу воздухот и прозорецот. Ако е можно, собите што имаат неправилен облик не треба да бидат спални соби.

Кои се придобивките од 4-те положби на спиење во однос на страните на светот?

Ако често се вртите среде ноќ и спиењето ви е испрекинато, можно е позицијата на вашето тело во однос на земјените полови да не одговара, а секоја од четирите положби има свои предности и недостатоци. Тоа се определува според насоката на којашто е свртена вашата глава – север, југ, исток или запад. Земјените полови и нивната магнетна сила можат да го подобрат целокупното здравје, но и да предизвикаат главоболки и да активираат хронични здравствени состојби ако тие не се во согласност со положбата на телото.

Главата свртена кон север

Оваа положба е идеална за луѓето кои страдаат од несоница, а особено за постарите лица. Таа смирува и го намалува нивото на крвниот притисок. Негативната страна на оваа положба е недостатокот на креативна енергија и ентузијазам.

Главата свртена кон исток

Оваа позиција се смета за идеална за деца и млади. Поттикнува рано станување, енергија, раст и развој. Оваа положба е премногу интензивна за луѓето постари од 50 години. Бидејќи стимулира раст и активност, не е добра за хиперактивни луѓе и луѓе што лесно се вознемируваат.

Главата свртена кон југ

Во принцип, оваа позиција се поврзува со многу енергија, жешки соништа, силно либидо и кавги. Иако ја поттикнува страста кон животот, не е добро да спиете во оваа положба подолго време. Може да резултира со раздразливост и несоница и може да ви се појават драматични соништа.

Главата свртена кон запад

Оваа позиција според фенг шуи е поврзана со чувството на задоволство, удобност и хедонизам. Иако создава позитивна атмосфера, може да поттикне и недостаток на енергија и мрзеливост. Затоа, не се препорачува за луѓе фокусирани на градењето кариера или на постигнувањето деловен успех.

Прочитајте каде треба да го поставите креветот за добро да се наспиете.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар