7 екстремни спортови кои треба да ги пробате

7 екстремни спортови кои треба да ги пробате

Екстремните спортови не се само за зависниците од адреналин со долгогодишно искуство. И обичниот човек има можност да ја почувствува акцијата и возбудата. Всушност, никогаш досега не било полесно да се обидете во сноубординг, падобранство или скокање со параглајдер од карпа.

(7)-7-ekstremni-sportovi-koi-treba-da-gi-probate-kafepauza.mk

Возбудата не може да се спореди со ништо, но секако има и други придобивки. Екстремните спортови ќе ве одржуваат во одлична форма, ќе ве одведат на најубавите места во светот и ќе ве запознаат со многу страсни луѓе. Во продолжение прочитајте за 7-те екстремни спортови кои и вие би можеле да ги пробате, од кои некои се прилично лесни, но некои од нив бараат и голема храброст.

1. Планински велосипедизам

(4)-7-ekstremni-sportovi-koi-treba-da-gi-probate-kafepauza.mk

Слично како и обичниот велосипедизам, планинскиот вклучува возење по земјени и неасфалтирани патеки. Теренот вообичаено овозможува поголем отпор на телото, па токму поради тоа е и одлична вежба за негово обликување. Скоро секој може да се занимава со овој спорт, ако има соодветен велосипед и избере добро место за возење.

2. Болдеринг

(0)-7-ekstremni-sportovi-koi-treba-da-gi-probate-kafepauza.mk

Станува збор за активност слична на качувањето по карпи, освен што во овој случај нема јажиња и заштитна опрема. Едноставно со голи раце се искачувате по карпите. Да, звучи опасно, но болдерингот всушност се изведува на релативно мали карпи, ретко повисоки од 2 метри. Потребни се специјални чевли за дополнителна сигурност, како и креда за рацете да ви бидат суви. Тоа е одлична можност за тренинг, како и за забава.

3. Сноубординг

(6)-7-ekstremni-sportovi-koi-treba-da-gi-probate-kafepauza.mk

Сноубордингот е еден од најпопуларните екстремни спортови во светот затоа што е неверојатно забавен. За почетници секако не е лесен, но кога еднаш ќе воспоставите баланс, веднаш ќе станете зависни.

4. Кајакарство на диви води

(1)-7-ekstremni-sportovi-koi-treba-da-gi-probate-kafepauza.mk

Кајакарството на диви води може да биде навистина тежок и прилично опасен спорт. За да успеете да се справите со дивите бранови треба да имате голема храброст, но токму тоа го прави ова искуство забавно и возбудливо.

5. Скокање со падобран

(2)-7-ekstremni-sportovi-koi-treba-da-gi-probate-kafepauza.mk

Скокањето од авион од илјадници метри височина е екстремно, но денес скоро секој може да го направи тоа. Фактот што поранешниот претседател Џорџ Буш го прославил својот 90-ти роденден со скок со падобран, ни покажува дека никогаш не е доцна да се обидете и вие.

6. Скокање со параглајдер од карпа

(3)-7-ekstremni-sportovi-koi-treba-da-gi-probate-kafepauza.mk

Ова се смета за поопасен спорт од скокањето со падобран, но е неверојатно возбудлив и доколку се изведува под контрола на професионалец и со правилен тренинг, може да го изведе секој страстен аматер.

7. Скокање од карпа во вода

(5)-7-ekstremni-sportovi-koi-treba-da-gi-probate-kafepauza.mk

Ако мислевте дека скокањето од карпа со параглајдер е страшно, обидете се да го направите тоа без него – со скок во вода. Секако, ова е навистина екстремно за почетници, но вреди да се научи. И доброто е што за овој скок не ви потребна посебна опрема.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Инженер под влијание на силни филмски маси. Далеку од реалноста, блиску до паметот. Иако крајот на филмот Живот го знаеме сите, сепак убаво е да уживаме додека трае.

Поврзани содржини

Остави коментар