5 реченици што треба да престанете да ги кажувате кога ќе добиете комплимент

5 реченици што треба да престанете да ги кажувате кога ќе добиете комплимент

Ако случајно сте премногу скромни и ви е тешко да прифатите комплимент, овие 5 реченици треба да се обидете да ги избегнете следниот пат кога некој ќе ви каже убав збор.

5 реченици што треба да престанете да ги кажувате кога ќе добиете комплимент

1. „Навистина? Мислам дека сто пати реков `како’ за време на презентацијата.“

Кога барате дополнителен комплимент, испраќате порака дека не сте сигурни во вашата работа. Верувајте дека заслужувате пофалби и не споменувајте веднаш каква било негативност за себе, како што е одредена грешка или пропуст. Секогаш реагирајте исто на комплиментите. Насмевнете се и кажете „благодарам“.

2. „Не, тоа не е точно.“

Кога некој ве потсетува колку сте одлични, тоа е како пријателски подарок што е тешко да се одбие. Ако не знаете како да реагирате или го минимизирате комплиментот, тогаш ѝ испраќате порака на другата личност дека не ги почитувате проценката и мислењето што ви ги дала. Со негирање на комплиментот, тоа е исто како да кажете „не сте во право“ наместо „благодарам“.

3. „Само го следев рецептот.“

Иако претпочитате веднаш да преминете на друга тема на разговор, бидете свесни за вашите квалитети. Комплиментот е потсетник за нешто што сте го направиле добро и треба да научите да го прифатите со насмевка на лицето.

Ако пофалбите се на сметка на готвењето, сигурно сте поминале време проучувајќи го рецептот и подготвувајќи се да зготвите убав оброк. Прифатете ги заслугите за вашиот труд наместо да го намалите вашиот успех.

4. „Моите деца не се однесуваат ни приближно убаво како твоите.“

Одолејте му на нагонот веднаш да внесете убав збор во непријатни ситуации. Тоа може да звучи неискрено. Реагирајте на комплиментот природно и не давајте го автоматски за да го одвлечете вниманието.

5. Некохерентен говор

Ако некој ви даде комплимент за време на вечерата дека стекнувате пријатели лесно затоа што сте многу комуникативни и симпатични, а вие потоа само продолжувате да зборувате, тоа може да алудира на фактот дека мислите дека не го заслужувате тој комплимент. Не кажувајте мноштво други зборови во тој момент, туку едноставно заблагодарете им се за комплиментот.

Прочитајте ги овие 14 комплименти што болат повеќе од навреди и како да се справите со нив.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар