Кои 5 реченици можат да бидат пречка на патот кон вашиот успех?

Кои 5 реченици можат да бидат пречка на патот кон вашиот успех?

Комуникацијата е нешто без кое не можеме бидејќи како општествени суштества предодредени сме да комуницираат со другите. Комуникацијата е особено важна во деловниот свет, кога не е важно само што е кажано туку и начинот на кој тоа се прави, тонот, изразите на лицето, гестовите…Сакаме да оставиме добар впечаток во деловното опкружување, да се претставиме како некој кој има знаење, кој е сигурен во себе, стабилен, кој има свое мислење и не се откажува од него. Сакаме да покажеме дека сме авторитет.

Кои 5 реченици можат да бидат пречка на патот кон вашиот успех?

За да го постигнеме тоа, мора да ја прилагодиме нашата комуникација и да избегнуваме одредени реченици и фрази кои можат да ја намалат нашата самодоверба. Еве неколку примери кои најсликовито покажуваат колку се важни нијанси во комуникацијата:

  • Наместо „Извинете што ве вознемирувам“, кажете „Кога имате време, би сакал да разговараме за…“
  • Наместо „Се надевам дека е во ред“, кажете „Ви благодарам што го разгледавте мојот предлог“.
  • Наместо „Можеби грешам“ кажете „Она што знам е дека…“
  • Наместо „Само сакав да споделам со вас“ кажете „Ќе споделам со вас…“
  • Наместо „Дали тоа ви има смисла“ кажете „Како ви изгледа…“

Првите фрази укажуваат на вашата подредена положба во однос на соговорникот, вашата срамежливост, несигурност, сомнеж во себе, што во никој случај не е добро, бидејќи не оставате впечаток на некој кому може да му се верува. Другите фрази, пак, велат дека сте авторитетна личност, дека имате висок степен на самодоверба и дека ја контролирате ситуацијата.

Откако прочитавте кои 5 реченици треба да ги одбегнувате на работното место, можеби ќе сакате да прочитате и кои знаци укажуваат на токсично работно место.

Извор: sensa.mondo.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар