Брза и едноставна: Вкусна пита со туна

Брза и едноставна: Вкусна пита со туна

Ви споделуваме едноставен рецепт за пита со туна, кој може да биде одличен појадок, ручек или вечера.

Брза и едноставна: Вкусна пита со туна

Потребни состојки:

  • 1 пакување замрзнато лиснато тесто,
  • 300 грама конзервирана туна,
  • 6 јајца,
  • павлака,
  • сол и црн пипер

Начин на подготовка:

Одмрзнете го тестото и поделете го на два дела. Исцедете ја рибата од маслото и добро изгмечете ја. Сварете четири јајца, излупете ги и исечкајте ги, па измешајте со туна. Додадете две жолчки и павлака. Изматете ги белките во цврста пена, измешајте ја во претходно подготвената смеса, посолете и побиберете. Покријте ја тепсијата со едниот дел од тестото, истурете го филот и покријте го со другиот дел од тестото. На неколку места избоцкајте го тестото со виљушка и печете ја питата околу 30 минути. Оставете ја настрана испечената пита да се излади, исечкајте ја на коцки и послужете ја топла. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот рецепт можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за највкусната пита со домати.

Извор: citymagazine.danas.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар