Рецепт за највкусната пита со домати

Рецепт за највкусната пита со домати

Искористете ја сезоната на домати за да приготвите вкусна солена пита. За нејзина подготовка потребни ви се само неколку состојки, а доколку користите готово лиснато тесто ќе биде готова за половина час.

Рецепт за највкусната пита со домати

Потребни состојки:

  • 250 грама готово лиснато тесто
  • 5-10 домати со средна големина
  • 1 лажица балсамико оцет
  • парче путер
  • прстофат шеќер
  • свежи листови босилек

Начин на подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 200 степени целзиусови. Развлечете го тестото во сад за печење со дијаметар од 16 до 20 сантиметри и ставете го во фрижидер.

2. Во тава растопете го путерот, додадете ги оцетот и шеќерот и пропржете. По неколку минути додадете ги и парчињата домати и оставете ги да се пржат во сосот.

3. Префрлете ги доматите и сосот врз лиснатото тесто. Ставете го тестото да се пече околу 15 до 20 минути или сè додека не добие златно-жолта боја.

4. Послужете со свежи листови босилек. На здравје!

Совет плус:

Искористете онолку домати колку што ќе ви бидат потребни за да ја покриете површината на тестото. Можете да користите и шери домати.

Откако го прочитавте нашиот денешен рецепт, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за печени модри патлиџани со сирење и домати.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар