Зошто мачките имаат толку груб јазик?

Зошто мачките имаат толку груб јазик?

Ако имате мачка дома, веројатно сте имале среќа да добиете мало лижење како „благодарам“ за нешто што сте направиле. Но, бакнежите на мачките обично се груби. Jазикот на мачката крие тајна што ја прави многу посебна и ја објаснува својата грубост.

1. Јазикот на мачката е груб бидејќи рецепторите за вкус се направени од кератин

Зошто мачките имаат толку груб јазик?

Сите знаеме дека мачките сакаат да се средуваат, а за да го направат тоа, тие ги користат грубиот јазик. Ако ги разгледате подетално овие работи, наскоро ќе забележите дека имаат некаков вид влакна, но тие влакна се покомплексни отколку што изгледаат. Тие понекогаш се нарекуваат филиформни пупки за вкус и за разлика од човечките, тие се направени од кератин.

Кератинот е материјал што го има и во нашите тела. Всушност, од тоа се направени нашите нокти. Исто како нашите нокти, рецепторите за вкус кај мачките се флексибилни и цврсти. Тие се во форма на боцки и затоа кога мачката ви ја лиже раката, чувствувате колку ѝ е груб јазикот.

2. Јазикот е создаден за да им обезбеди беспрекорна техника на чистење

Зошто мачките имаат толку груб јазик?

Едно неодамнешно истражување откри дека рецепторите за вкус кај мачките имаат уште една интересна особина, освен што се криви како куки: тие се всушност шупливи. Ова може да ви звучи чудно, но факт е дека тоа му помага на јазикот да собере плунка од устата и да ја рашири низ крзното на мачката. Ова резултира со темелна сесија чистење, со која сите сме запознаени.

За да разберете подобро како функционира ова, замислете го јазикот на мачката како еден вид паметен чешел. Рецепторите за вкус исполнети со плунка можат да навлезат во двата слоја на крзното на животното, отплеткувајќи ги јазлите и отстранувајќи ги паразитите и лабавите влакна. Згора на тоа, тие се исполнети со плунка што се шири рамномерно. Не е ни чудо што крзното на мачките секогаш изгледа свилено и е без мирис.

3. Кога мачката се лиже, тоа ѝ помага да се излади

Зошто мачките имаат толку груб јазик?

Имајќи предвид дека една мачка може да помине до 24% од своето време „чешлајќи“ го крзното, научниците со право се прашуваа дали ова однесување е одговор и на други потреби, освен хигиената.

Како што се испостави, истото истражување споменато погоре докажа нешто друго. Правејќи термални слики од мачки, научниците откриле дека големата количина плунка што ја шират на крзното додека се чистат, всушност им помага да ја балансираат температурата за да бидат ладни.

4. Научниците се обидуваат да го репродуцираат дизајнот на јазикот на мачката за да направат паметен чешел

Зошто мачките имаат толку груб јазик?

Истражувачите ги проучувале јазиците на 6 различни видови мачки, во потрага по можна инспирација. Нивните откритија биле многу слични. Јазикот на лавот функционира исто како кај мало домашно маче. Вакво инженерско ремек-дело не можеше да остане незабележано од истражувачите и научниците, кои веднаш помислија да дизајнираат 3Д чешел со некои неверојатни функционалности што ги има јазикот на мачката.

Чешелот што произлезе од овие откритија се нарекува „TIGR“, што е кратенка за „чистење инспирирано од јазикот“ или „tongue-inspired grooming “ и има цел вештачки да ги создаде споменатите рецептори за вкус што ги имаат мачките. Инженерите кои стојат зад овој дизајн се надеваат дека ќе го искористат за нанесување лекови и лосиони директно на кожата на мачките, па дури и отстранувајќи ги потенцијалните алергени. А, за луѓето кои ги сакаат своите крзнени пријатели, но не и нивните влакна, „TIGR“ може да им помогне да ги отстранат од каучот и од другите ткаенини без проблем.

Прочитајте што прават мачките кога не сте дома.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар