14 комплименти што болат повеќе од навреди и како да се справите со нив

14 комплименти што болат повеќе од навреди и како да се справите со нив

„Леле, денес навистина изгледаш убаво. Шминката навистина има магично дејство.“ Ова е совршен пример за двосмислен комплимент, каде што забелешката звучи пријатно, но всушност е побрутална од директна навреда. Но, некои комплименти од типот: „Би сакал да бидам искрен како тебе, но секогаш се обидувам да се согласувам со сите“, потешко се препознаваат. Погледнете неколку вообичаени забелешки што се маскирани во комплименти, но сепак звучат навредливо и прочитајте ги советите како да одговорите на нив.

14 комплименти што болат повеќе од навреди и како да се справите со нив

Кога некој ќе го каже ова, ве тера да се запрашате дали тоа значи дека изгледате одлично и покрај тоа што сте стари. Сепак, тоа може да биде вистински комплимент (иако формулиран лошо), така што едноставно може да го сфатите како добра работа. Или може да кажете: „Благодарам. Но, мислам дека годините се само бројка.“

14 комплименти што болат повеќе од навреди и како да се справите со нив

Ова може да звучи како навреда затоа што личноста остава впечаток како да вели дека сликата е убава затоа што не личите на себе. Вие можете само да се насмеете или да кажете: „Благодарам. Изгледам многу подобро во реалниот живот, нели?“ само за да ја видите нејзината реакција.

14 комплименти што болат повеќе од навреди и како да се справите со нив

Некои луѓе мислат дека ова е вистински комплимент затоа што сметаат дека слабите луѓе се убави, но некои всушност може да го кажат ова за да се чувствувате лошо за обликот на лицето. Вие можете едноставно да го сфатите комплиментот како нешто позитивно или да додадете: „Фризерот е навистина добар!“ и да го насочите разговорот кон вашата фризура.

14 комплименти што болат повеќе од навреди и како да се справите со нив

Ова може да биде задевање помеѓу луѓе што се многу блиски или вистинска навреда. Тоа подразбира дека тие мислат дека не сте доволно добри. Вие може да одговорите: „Благодарам! Гледаш, не се откажав затоа што знаев дека не си во право.“

14 комплименти што болат повеќе од навреди и како да се справите со нив

Освен ако личноста не се чувствува носталгично кога ќе го каже ова, таа навистина се обидува да го омаловажи вашиот избор на фустан. Соодветен одговор на ова е: „Благодарам! Твоите родители сигурно имале добар вкус за мода.“

14 комплименти што болат повеќе од навреди и како да се справите со нив

Во овој случај, личноста може да кажува само факт. Но, големата и широка облека честопати се смета за нешто негативно, па можеби личноста се обидува да ве натера да се чувствувате лошо. Наместо да се фокусирате на можната навреда, потенцирајте дека вам ви стои многу подобро.

14 комплименти што болат повеќе од навреди и како да се справите со нив

Кога некој ќе ви го каже ова, се обидува да ги направи вашите напори да изгледаат мали. Тие подразбираат дека вашата напорна работа не е причината што сте покажале добри резултати. Можете да им кажете за целиот труд што го вложивте или да се согласите со нив велејќи: „Секако, но среќата не е ништо без многу труд.“

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар