04 февруари 2021 | Кафе пауза

Истражување: Колку долго ќе живеете зависи од брзината на одење

Луѓето со бавно одење умираат двојно почесто од срцеви заболувања, покажуваат резултатите од обемното истражување на британските лекари.

Француска пунџа за елегантни дами: Се прави за 5 минути, одговара на секоја должина и форма на коса

Колку и да сакате свежо измиена и исфенирана коса, понекогаш е едноставно полесно, но и поелегантно кога косата е собрана во пунџа.

Афирмации што ќе ви помогнат да постигнете финансиска стабилност и подобар протек на пари

Афирмациите се зборови, изрази и реченици што самите си ги упатуваме, а кои го менуваат нашиот однос кон нас самите и кон светот.

5 реченици што треба да престанете да ги кажувате кога ќе добиете комплимент

Ако случајно сте премногу скромни и ви е тешко да прифатите комплимент, овие 5 реченици треба да се обидете да ги избегнете следниот пат кога некој ќе ви каже убав збор.

3 хороскопски знаци што ќе бидат исполнети со многу љубов на крајот на февруари

Ова е навистина одлично време за сите оние кои се слободни, но и за оние кои се во романтични врски, а љубовта, сексуалноста и уживањето нека бидат вашиот приоритет.

Зошто мачките имаат толку груб јазик?

Ако имате мачка дома, веројатно сте имале среќа да добиете мало лижење како „благодарам“ за нешто што сте направиле. Но, бакнежите на мачките обично се груби.

7 работи што може да предизвикаат темни дамки

Кога станува збор за проблемите со кожата, еден од најчестите проблеми се темните дамки. Постојат многу работи што може да ги предизвикаат, од изложување на сонце до генетика.

Мали нешта што можат дополнително да ги подобрат односите со вашиот партнер

Многу е важно да си дадете простор себеси, а и на вашиот партнер и да продолжите да растете надвор од вашата врска.

Вежбајте јога дома со овие 5 канали на Јутјуб

Со текот на годините, расте и нашата потреба да ги замениме динамичните спортски активности со оние што ни носат внатрешен мир и стабилност. Има ли подобро решение за тоа од јогата?

Земја во Европа за која малкумина слушнале и која ја нема на картата

Само неколку луѓе слушнале за земјата помеѓу Кавказ и Црното Море, а причината е што таа не е на картата.

Рецепт за вкусен и брз мус со црно чоколадо и јогурт

Кога имате зафатена недела и немате време за правење десерти, можете да го пробате овој брз и лесен мус!

Нов моден тренд: Белите комбинезони како замена за венчаниците

Белите комбинезони станаа конкуренција на венчаниците, а денес може да се најдат во многу елегантни изданија кои многу невести ги сакаат.