Истражување: Колку долго ќе живеете зависи од брзината на одење

Истражување: Колку долго ќе живеете зависи од брзината на одење

Британските лекари ја истражуваа врската помеѓу одењето и срцевите заболувања со фатален исход.

Истражување: Колку долго ќе живеете зависи од брзината на одење

Луѓето со бавно одење умираат двојно почесто од срцеви заболувања, покажуваат резултатите од обемното истражување на британските лекари.

Специјалистите следеле 230 000 жени и 190 000 мажи на возраст од 39 до 74 години во период од шест години. Учесниците во експериментот редовно правеле тестови за физичка подготовка и за општата состојба на организмот.

Исто така, тие давале извештаи за темпото со кое се движеле. Се разбира, биле земени предвид и други фактори, како што се: алкохол, цигари, хронични болести, деловен статус, етничка припадност. Но, основната работа било темпото на одење.

Одење со бавно темпо и поголема телесна тежина се причините за зголемена смртност кај учесниците во истражувањето. За време на истражувањето, починале 8 598 луѓе, од кои 1 188 мажи и 466 жени починале од срцев удар. Меѓу нив имало двојно повеќе луѓе, кои обично оделе полека.

Обратните резултати од истражувањето го потврдиле претходниот заклучок дека брзото одење помага да се избегне развој на срцеви заболувања.

Истовремено, брзината на одење не е поврзана со ризикот од рак. Но, долгиот работен ден, повеќе од 55 часа неделно, предизвикува аритмија и го зголемува ризикот од предвремена смрт за 40% во споредба со оние кои работат 35-40 часа.

Прочитајте ги овие 10 популарни митови за медицината за кои експертите велат дека се лага.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар