Рецепт за вкусен и брз мус со црно чоколадо и јогурт

Рецепт за вкусен и брз мус со црно чоколадо и јогурт

Кога имате зафатена недела и немате време за правење десерти, можете да го пробате овој брз и лесен мус!

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Vineet Bhatia (@chefvineet)

Потребни состојки:

  • 50 г црно чоколадо (70% какао), стопено
  • 50 г мед
  • 150 г обезмастен јогурт (изматен)
  • 3 белки (изматени)

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ги заедно црното чоколадо, медот и јогуртот додека смесата не се изедначи.
  2. Постепено додавајте ги изматените белки, нежно мешајте додека не се изедначи.
  3. Поставете ја смесата во чаши и ставете во фрижидер еден час.
  4. Потоа украсете со чоколадо или по избор. Уживајте!

Еве уште еден лесен и брз рецепт за овошни мафини без брашно.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар