Лесен и брз рецепт за овошни мафини без брашно

Лесен и брз рецепт за овошни мафини без брашно

Овие мафини се одлични за бебиња и мали деца и се навистина здрав појадок или ужинка. Возрасните исто така ќе ги обожаваат бидејќи се многу вкусни и лесни за подготовка.

Лесен и брз рецепт за овошни мафини без брашно

Потребни состојки:

 • 2 банани
 • 4 јајца
 • 100 гр малини, боровинки, јагоди
 • кокосово масло или путер за подмачкување

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 190 Целзиусови степени.
 2. Пасирајте ги зрелите банани.
 3. Додајте ги јајцата и мешајте додека не се соединат целосно.
 4. Подмачкајте еден мини плех за мафини со кокосово масло или путер.
 5. Додајте 2-3 бобинки.
 6. Пополнете веднаш со смесата.
 7. Печете 15 минути.
 8. Оставете да се изладат неколку минути и потоа внимателно извадете ги со нож.

Погледнете го и овој рецепт за вкусни бомбици кои ќе ги воодушеват сите чокохоличари.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар