20 инспиративни цитати за природата и нашето место во неа

20 инспиративни цитати за природата и нашето место во неа

Навистина е штета кога човек себеси се гледа како да не е дел од природата. Небаре природата е нешто туѓо, нешто од кое ние не сме дел и во кое не припаѓаме. Следните дваесетина цитати имаат за цел да ја исправат таквата искривена слика.

20 инспиративни цитати за природата и нашето место во неа

„Ти всушност не ја освојуваш планината. Се освојуваш себеси. Ја надминуваш тешкотијата и сè друго – маките, болките, стравовите – само да стигнеш до врвот.“ – Џејмс Витакер

20 инспиративни цитати за природата и нашето место во неа

„Патувањето од илјада милји започнува со еден единствен чекор.“ – Лао Це

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар