10 неверојатни употреби на Кока-колата за кои сигурно не сте чуле досега

Кока-колата е омилен пијалак на многу луѓе ширум светот. Но, дали сте знаеле дека освен за пиење, можете да ја употребите и за многу други корисни работи? Дури и да не сте љубители на газираните пијалаци, по овој текст несомнено е дека Кока-колата ќе стане задолжителен дел од вашето секојдневие. Прочитајте за што сѐ можете да го користите овој пијалак…

1. Природни локни

10 неверојатни употреби на Кока-колата за кои сигурно не сте чуле досега

Ортофосфорната киселина во пијалакот ги зацврстува кутикулите на влакното што им дава сјаен и благо извиткан изглед на прамените. Ниската pH вредност на Кока-колата го доведува до нормала балансот меѓу киселината и алкалот што е многу важно за сувата и кршлива коса. Намокрете ги локните со Кока-кола и по 5-10 минути измијте ја косата со шампон. Познатата актерка и модел Суки Ватерхаус понекогаш ја користи оваа необична техника.

2. Отстранување на гума за џвакање

10 неверојатни употреби на Кока-колата за кои сигурно не сте чуле досега

Нема потреба да паничите доколку ви се залепила гума за џвакање во косата. Ставете Кока-кола на мастиката и оставете ја така неколку минути. Потоа, полека и внимателно отстранете ја гумата за џвакање. Процесот е подолг, но подобро е така отколку да го исечете целиот прамен.

3. Избелување на косата

10 неверојатни употреби на Кока-колата за кои сигурно не сте чуле досега

Ја бојадисавте косата, но сега таа е премногу темна или светла. Не грижете се! Можете да ја избелете малку ако ја измиете со Кока-кола. Овој ефект е возможен благодарение на лимонската киселина и есенцијалните цитрусни масла што се содржат во рецептот на вашиот омилен пијалак.

4. Заштита од штетници

10 неверојатни употреби на Кока-колата за кои сигурно не сте чуле досега

Земјоделците од Индија ги прскаат нивните растенија со Кока-кола за да ги заштитат од инсекти. Тоа значи дека тие не користат хемикалии, туку шеќерен сируп кој привлекува црвени мравки а тие се најголемите непријатели на штетниците. Ако имате голи полжави во градината исто така можете да се ослободите од нив со помош на Кока-кола. Само ставете малку од течноста во чинии и распоредете ги на различни места.

5. Ослободување од болка

10 неверојатни употреби на Кока-колата за кои сигурно не сте чуле досега

Ако имате некои непријатни убоди од инсекти, потопете памук во Кока-кола и ставете го на болното место. Јадежот и пецкањето значително ќе се намалат. Ова се случува благодарение на кофеинот кој има анестетски ефект. Токму затоа, можете да користите Кока-кола и во случај на изгореници од медуза.

Продолжете на следната страница за останатите 5 неверојатни употреби на Кока-колата…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар