8 јадења што се вклучени во исхраната на луѓето кои живееле над 100 години

8 јадења што се вклучени во исхраната на луѓето кои живееле над 100 години

Честопати се прашуваме како изгледа исхраната на луѓето кои доживеале 100 години. Нормално, очекуваме да слушнеме одговори што вклучуваат овошје, зеленчук или едноставно, балансирана исхрана, но има некои луѓе чии одговори може да бидат малку поконкретни, а на моменти дури и необични.

1. Сланина

Сузана Мушат Џонс доживеала 116 години. Таа беше позната по тоа што појадуваше 4 ленти сланина, јајца и гриз. Според нејзината внука, Сузана понекогаш „ја земала последната лента, ја преклопувала во салфетка, ја ставала во џеб и ја чувала за подоцна“. Се разбира, фактот дека спиела по околу 10 часа секој ден можеби придонел за нејзиниот долг живот.

9 храни што се вклучени во исхраната на луѓето кои живееле над 100 години

2. Сурови јајца

Родена во 1899 година, Ема Морано, која живеела 117 години, имала необична диета која започнала во нејзините тинејџерски години. Повеќе од 90 години од нејзиниот живот, таа ги вклучувала овие работи во својата диета: 3 јајца на ден, од кои 2 биле сурови. Морано исто така уживала да јаде колачиња.

3. Чоколадо

Најстариот човек чија возраст била добро документирана е Џоана Калмент, која доживеала 122 години. Водела активен животен стил и можела да вози велосипед до својата 100-та година. Таа уживала да јаде чоколадо и јадела околу 2 килограми секоја недела.

9 храни што се вклучени во исхраната на луѓето кои живееле над 100 години

4. Чипс

Матилда Курчија достигна 101 година од животот со необична основа во исхраната. Интервјуата открија дека освен нејзината секојдневна рутина за вежбање, таа исто така ја заслужила својата долговечност, делумно, јадејќи 3 пакетчиња чипс секоја вечер.

5. Суши

Мисао Окава живеела 117 години и верувала дека 2 главни фактори придонеле за нејзиниот долг живот: спиење и суши. Освен што спиела најмалку 8 часа дневно, Окава особено уживала во специфичен вид суши, а тоа е скуша и ориз на пареа од оцет.

6. Харинга

Хендрије ван Андел-Шипер, а.е. Хени, својата долговечност ја припишува на јадењето сурова солена харинга и пиење сок од портокал. Кога имала 82 години, Хени решила да го донира своето тело на науката по нејзината смрт. Таа живеела 115 години.

9 храни што се вклучени во исхраната на луѓето кои живееле над 100 години

7. Пржено пилешко и сладолед

За Гертруд Бејнс, која живееше до 115 години, сланината не беше доволна. Нејзината стабилна диета вклучуваше не само крцкава сланина, туку и пржено пилешко и сладолед. Според вработените во нејзиниот дом за стари лица, Бејнс била скромна жена.

8. Диетална кока-кола

Тереза Роули секој ден ужива во диетална кока-кола. Се разбира, не можеме да кажеме дека го пие тоа за време на целиот свој живот, бидејќи Роули е родена во 1914 година, 68 години пред да излезе пијалакот. „Го пијам затоа што ми се допаѓа“, рекла таа во едно интервју кога имала 104 години.

9 храни што се вклучени во исхраната на луѓето кои живееле над 100 години

Прочитајте кои се 5-те најчести грешки при подготовката на палачинки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар