Најубавата џунгла од камени кули

Најубавата џунгла од камени кули

При споменувањето на американските национални паркови, ние главно замислуваме величествени кањони, необични карпести формации и огромни шуми кои кријат дрвја стари илјадници години. Националниот парк Брајс Кањон не е исклучок. Сместен е во сојузната држава Јута, на надморска височина од скоро 3.000 метри и привлекува повеќе од милион посетители годишно.

Најубавата џунгла од камени кули

И покрај тоа што се нарекува кањон, тоа не е она на што прво помислувате кога ќе го слушнете зборот кањон. Овие се повеќе камени „амфитеатри“ врежани во карпите, длабоки 150 метри. Често се нарекува џунгла на камени кули. Карпите се претежно црвеникави и кафеави, а изгледаат особено убаво во раните зори или пред зајдисонце.

Ако патувавме милиони години во минатото, ќе најдевме огромно езеро на ова место, во скоро целата држава Јута. Сè што гледаме денес беше под вода, а кањонот се формираше постепено, со дејство на вода, кал, песок. Се верува дека луѓето живееле тука пред 10 000 години, а до неодамна во оваа област живеело индиско племе. Индијците имаа посебни верувања во врска со камените формации: тие верувале дека станува збор за луѓе кои биле претворени во камен од измамникот Којот.

Најубавата џунгла од камени кули

Овој кањон е едно од ретките места во светот каде сè уште ќе најдете пума. Веројатно нема да ја најдете лично, па не мора да се грижите за безбедноста – но убаво е да се знае дека нашла засолниште во скриените делови на кањонот. Гостите наидуваат на елени, лисици, диви мачки, но и ретки борови, кои се едни од најстарите видови дрвја во светот. И тие сигурно ќе уживаат знаејќи дека овде генерално нема екстремни температури – најубавиот период за пристигнување е од пролет до есен, а летните температури се пријатни 25 степени. Можете, исто така, да изберете дали сакате да пешачите или да возите низ кањонот.

Најубавата џунгла од камени кули

Најубавата џунгла од камени кули

Најубавата џунгла од камени кули

Најубавата џунгла од камени кули

Прочитајте и кои се 5-те најдобри места за возење велосипед во Европа.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар