10 факти што може да ве натераат да се посомневате во сè што знаете за светот

10 факти што може да ве натераат да се посомневате во сè што знаете за светот

На Интернет има премногу информации и секој ден можете на научите нешто ново за светот. Најфасцинантното нешто во врска со тоа е што има бесконечно многу чуда во светот, како виножита ноќе, печурки што светат во темнина и пајаци што можат да нуркаат и да ловат риби.

1. Виножитата може да се појават ноќе – тие се направени од Месечината, а не од Сонцето

10 факти што може да ве натераат да се посомневате во сè што знаете за светот

2. Бројот на точки на грбот на бубамарата не зависи од возраста, туку од видот: има бубамари со 2, 7, 14, па дури и 22 точки

10 факти што може да ве натераат да се посомневате во сè што знаете за светот

3. Овој гулаб не е ранет, тоа е неговата природна боја

10 факти што може да ве натераат да се посомневате во сè што знаете за светот

4. Во Туркменистан постои гасен кратер познат како „Портите на пеколот“ што гори повеќе од 40 години

10 факти што може да ве натераат да се посомневате во сè што знаете за светот

5. Мажјакот од видот кафеав антихиенус може да умре од исцрпеност на крајот на сезоната на парење

10 факти што може да ве натераат да се посомневате во сè што знаете за светот

6. Желките од реката Фицрој можат да дишат низ задникот

10 факти што може да ве натераат да се посомневате во сè што знаете за светот

7. Медузите немаат мозок и срце, но тие постојат најмалку 500 милиони години

10 факти што може да ве натераат да се посомневате во сè што знаете за светот

8. Некои пајаци можат да нуркаат и да ловат риби

10 факти што може да ве натераат да се посомневате во сè што знаете за светот

9. Околу 80 видови печурки светат во темнина

10 факти што може да ве натераат да се посомневате во сè што знаете за светот

10. Вулканот Стромболи во Италија бавно еруптира во последниве 2.000-5.000 години

10 факти што може да ве натераат да се посомневате во сè што знаете за светот

Погледнете ги овие 27 природни чуда во светот кои секој би требало да ги посети.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар