Швајцарија | Кафе пауза

Швајцарско село во бујна зелена долина опкружено со дури 72 водопади

Швајцарското село Лаутербрунен изгледа како да излегло од зад сцената за некој романтичен филм снимен во природа.

Зошто треба да го поминете летниот одмор во земјата на часовниците и вкусното сирење?

Зелените ливади и прекрасните езера ќе ве остават без здив, а и онака летото ќе дојде многу скоро...Зелените ливади и прекрасните езера ќе ве остават без здив, а и онака летото ќе дојде многу скоро...

Прекрасна, но смртоносна пирамида која некогаш се сметаше за непобедлива

Симболот на Швајцарија, кој е подеднакво познат меѓу планинарите и љубителите на чоколадо, Тоблероне, е еден од највисоките врвови на Алпите.

300 денари за мало пиво, а 150 за леб: 7 работи што не сте ги знаеле за европскиот Рио де Жанеиро

Неговата панорама потсеќа на познатиот бразилски бисер, поради што многумина го нарекуваат европски Рио де Жанеиро.

Како од бајка: Прекрасно тиркизно швајцарско езеро, но и една морничава легенда

Особено во комбинација со зеленилото на околните шуми, оваа дестинација потсетува на најубавите сцени од рекламите за чоколадото „Милка“.

Идиличен швајцарски град сместен помеѓу езера и планини

Со мир и тишина, чист воздух и поглед низ прозорец со поглед кон планините, зарем не би било прекрасно ако сме осудени да бидеме во изолација токму тука?

Музеј во кој ќе уживаат сите љубители на чоколадо

Во овој музеј можете да вкусите секакво чоколадо во неограничени количини, а исто така можете да креирате сопствено чоколадо и да ја дизајнирате неговата амбалажа.

Швајцарското село кое ја чува најголемата тајна: Дали е ова можно?

Староседелците во ова село имаат повеќе крави отколку поштенски сандачиња, па затоа не е изненадувачки што децата играат во штали наместо куќи.

Хотел со 0 ѕвезди во кој собите немаат прозорци, врати и покрив

Хотелот „Нул Стерн“ е дело на уметниците Франк и Патрик Риклин. Нивната главна цел е да ги запознаат луѓето со природните убавини на швајцарските Алпи, но на еден сосема поинаков начин.
12