Идиличен швајцарски град сместен помеѓу езера и планини

Идиличен швајцарски град сместен помеѓу езера и планини

Овој град во централна Швајцарија е важна туристичка дестинација. Неговите патишта водат кон езерата и планините во регионот, и токму од тука можете да го доживеете највисокото возење со воз во Европа. Добредојдовте во идиличниот Интерлакен!

Идиличен швајцарски град сместен помеѓу езера и планини

И покрај својата привлечност, тој не бил особено добро познат до почетокот на 19 век, кога започнал масовно да се посетува од локални сликари. Наскоро започна локалниот фестивал „Unspunnenfest“ посветен на швајцарската култура и така се покрена туризмот. Првите посетители доаѓале претежно од здравствени причини. Спа-третманите и свежиот планински воздух сè уште се гордост на градската здравствена и туристичка понуда.

Покрај тоа, ова е рај за планинарите. Околните врвови се повисоки од 4000 метри, а оние кои не го сакаат планинарењето можат да користат и планински возови за да уживаат во убавините на природата без премногу напор. Возот за Јунгфраујох е дел од највисоката железница во Европа. Тој ги превезува своите патници до 3450 метри надморска височина, а има и тунел од 7 километри. Бидејќи градот се наоѓа помеѓу две езера, можете да уживате во возење со брод и поглед кон тиркизната вода што ги вклучува моќните планини во позадина. Над едното езеро се наоѓаат пештери во кои, според приказните, живеел ирскиот монах Беатус. Во внатрешноста на пештерите е можно да ги видите подземните водопади, а има и пештерски музеј заедно со ресторан.

Со сето погоре наведено, може да очекувате поголем град со поголемо население, но реалноста е дека овој град има помалку од 6.000 жители, а и тој број се намалува. Дури четвртина од населението се странци, а покрај доминантниот германски јазик, се користат и португалски, италијански и француски јазик.

Идиличен швајцарски град сместен помеѓу езера и планини

Идиличен швајцарски град сместен помеѓу езера и планини

Идиличен швајцарски град сместен помеѓу езера и планини

Идиличен швајцарски град сместен помеѓу езера и планини

Прочитајте и за овие прекрасни пештери во кои влегувањето е забрането.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар