Швајцарското село кое ја чува најголемата тајна: Дали е ова можно?

Швајцарското село кое ја чува најголемата тајна: Дали е ова можно?

Гимелвалд е мало швајцарско село во кантонот Берн, на надморска височина од 1363 метри. Сместено е помеѓу планините Шилторн и Јунгфрау.

До ова место не може да се стигне со автомобил. Поради недостаток на пат во Гимелвалд, жичарницата Шилторн застанува, а тука е и екстремна пешачка патека опремена со челични карпи што го поврзува со блиското село Мурен.

Швајцарското село кое ја чува најголемата тајна: Дали е ова можно?

Недостатокот на традиционален сообраќај ги загрижува жителите на ова село кои се околу 130. Тие се навикнати на бавното темпо покрај планините, како и на реченицата што обичните патници ја кажуваат секогаш кога ќе го посетат ова место. Тие велат дека не веруваат дека постои вакво нешто.

Жителите на Гимелвалд се занимаваат со земјоделство, сточарство и туризам, а во секој дом можете да купите сирење направено од домашно млеко. Староседелците во ова село имаат повеќе крави отколку поштенски сандачиња, па затоа не е изненадувачки што децата играат во штали наместо куќи.

Довербата и заедништвото што владее во Гимелвалд е толку силно што жителите ќе ви дозволат да влезете во нивниот дом без тропање, да изберете и да го земете сирењето по ваш избор и да ги оставите парите. Убедени се дека сте искрени и дека нема да ги измамите.

Гимелвалд се смета за најдобро чуваната тајна на Швајцарија. Тоа е едно од ретките преостанати места во оваа европска земја каде што луѓето живеат без премногу стрес, како што живееле нивните прабаба и дедо.

Швајцарското село кое ја чува најголемата тајна: Дали е ова можно?

Швајцарското село кое ја чува најголемата тајна: Дали е ова можно?
Погледнете ги и овие 9 идилични села во Швајцарија.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар