спомени | Кафе пауза

Зошто ви е тешко да се сетите на работите што ви се случиле пред 4-тата година од животот?

Велат дека карактерот на секоја личност се формира во детството, но сигурно не се сеќавате на речиси ништо од раното детство.

Фотографка ги оживува старите семејни спомени и празничните традиции

Нејзиниот татко секогаш и покажувал кутии полни со филмови од стари апарати, па така таа дошла до идејата да ги оживее истите фотографии...

Што треба секој хороскопски знак да запомни како што се приближува крајот на 2019 година?

Оваа година е речиси зад нас и сите по нешто ќе ја паметиме. Астролозите советуваат тоа да не бидат лошите спомени.

Илустрации што ќе ве потсетат на училишните денови и ќе ве исполнат со носталгија

Во училиштето понекогаш може да биде навистина забавно, посебно кога станува збор за училишните игри и за празничните прослави.

Зашто се чувствувате несреќно и што можете да направите околу тоа?

Уште кога се будиме од сон, одлуките кои ги донесуваме во тој момент се причината која му претходи на понатамошниот тек од нашиот ден.

Оваа тинејџерка правела селфиња со мајка ѝ 4 години по ред, но последното ќе ви го скрши срцето

Прославувајќи го нивниот прекрасен однос, твитерџиката @nanatat07 и нејзината мајка, си правеле селфиња на секои 6 месеци, со години, но нивната последна заедничка фотографија, расплака многу луѓе на Интернет.

Луѓе споделуваат кои биле најсмешните нешта што погрешно ги разбрале во детството

Вистина е, кога сме деца можеме да ги сфаќаме нештата или премногу буквално или целосно несоодветно.

Како мозокот избира дали некој настан е позитивен или негативен?

Впечатокот за секое искуство низ кое сме поминале се формира врз основа на два значајни елемента.

Дали ова откритие ќе доведе до развивање можност за „читање“ на сеќавањата по смртта?

Благодарение на новите истражувања во неврологијата, сеќавањата ќе можат да добијат сосема нова димензија.

Работи кои засекогаш ќе се врежат во сеќавањата на вашите деца

Подарете им на вашите деца спомени кои ќе ги паметат засекогаш!

Креативни идеи за патувања во зависност од вашата возраст

Патувањата се вбројуваат во најголемите радости во животот.

Неколку начини за да го оживеете вашето детство

Ако сте родени пред дигиталната ера на видео игрите и 24-часовната интернет зависност, повеќе од веројатно е дека сте го поминале вашето детство на здрав и активен начин.